Suriye’de can kaybı 5 bini geçti

Türkiye’de yaşanan sarsıntıların akabinde hayatını kaybedenlerin sayısı 35 binin üzerine çıkarken Suriye’de ise meyyit sayısı 5 bin 791’e yükseldi.

İç savaş nedeniyle uzun yıllardır hırpalanan Suriye’de zelzelenin akabinde kış aylarının getirdiği çok soğuklar ve esasen tehlike oluşturan kolera salgını tekrar alarm durumuna geçilmesine sebep oldu.

Depremden evvel 15 milyon kişi yardıma gereksinim duyuyordu

Yaşanan sarsıntılardan evvel Birleşmiş Milletler (BM), Suriye’de yaklaşık 15,3 milyon kişinin insani yardıma gereksinim duyduğunu tespit etmişti ki bu sayı, çatışmaların başlamasından bu yana 12’inci yılına giren ülke için tüm vakitlerin en yüksek düzeyiydi. Sarsıntılardan sonra ise bu sayısının kat be kat arttığına inanılıyor.

Yaptırımlar süreci geciktirdi

Suriye’ye yönelik Batılı ülkelerin uyguladığı yaptırımlar, zelzeleden sonra ülkeye gönderilen yardımlara büyük ölçüde mani oldu. Yaptırımlar, arama kurtarma çalışanlarının ve gereçlerinin ülkeye giriş yollarını kısıtladı ve vaktin çok kıymetli olduğu bir durumda yavaş müdahaleye neden oldu.

8 milyon kişi etkilendi

12 Şubat itibariyle Suriye’de en az 5,791 kişinin öldüğü, bunların 4,377’sinin kuzeybatı Suriye’de olduğu ve birçoğunun hala enkaz altında mahsur kaldığı bildirildi.

BM tarafından yapılan açıklamada, Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan Suriye’de 8 milyon insanı etkilediği tabir edildi.

halktv.com.tr // Dış Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir