Sudan ordusu, ateşkes müzakerelerini askıya aldı

Sudan’da ordu ile paramiliter güç Süratli Dayanak Kuvvetleri (RSF) ortasındaki çatışmaların sona ermesi için ABD ve Suudi Arabistan arabuluculuğunda yapılan müzakereler durduruldu. Sudan ordusu, RSF güçlerinin hastane ve binalardan çekilmesini öngören kısa devirli ateşkesin unsurlarına uymadığı ve ateşkesi birçok kere ihlal ettiği gerekçesiyle görüşmeleri askıya aldığını duyurdu. Ordu sözcüsü Nabil Abdalla, muahede ile ilgili bir sonraki adımı görüşmeden evvel ateşkes hususlarının tam olarak uygulanması gerektiğini söz etti.

ABD’li ve Suudi Arabistanlı arabulucular Pazartesi günü, ordu ve RSF’nin 20 Mayıs’ta imzaladığı insani ateşkesi 5 gün mühletle uzatma konusunda anlaştığını açıklamıştı. Lakin Salı günü Başşehir Hartum ve Darfur’da çatışmalar yine alevlendi. RSF, orduyu ateşkesi ihlal etmekle suçlayarak kendilerini savunma haklarını kullanacaklarını söz etti.

Sudan’da şu ana kadar 7 sefer süreksiz ateşkes ilan edilmiş, ateşkeslerin tamamı büyük bir ölçüde ihlal edilmişti.

Hartum’un birçok bölgesinde pak suya erişim sağlanamazken, elektrik haftada sırf birkaç saat verilebiliyor. Çatışma bölgelerinde hastanelerin dörtte üçünün hizmet dışı kalması nedeniyle ülkedeki insani kriz derinleşiyor.

Sivil toplum kuruluşları tarafından yayınlanan datalara nazaran Sudan’da 15 Nisan’dan bu yana devam eden çatışmalarda bin 800’den fazla kişi hayatını kaybetti. Birleşmiş Milletler’e (BM) nazaran bir milyondan fazla kişi ülke içinde yerinden edildi, en az 350 bin kişi ise komşu ülkelere kaçtı. BM, 25 milyon Sudanlının yardıma ve korunmaya muhtaçlığı olduğunu açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir