Soylu’ya bir itiraz da Şentop’tan: Seçim, seçimdir, darbe ve müdahale, müdahaledir

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “14 Mayıs, Batı’nın siyasi darbe girişimidir” ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum’un “2023 seçimlerinde iktidar değişikliği, Türkiye’nin tam bağımsızlığına darbe olur” kelamlarına ait açıklama yapan Şentop “Bahsettiğiniz arkadaşlarımız, deneyimli arkadaşlarımız. Onların niyetlerini yorumlamam yanlışsız değil. Seçim, seçimdir. Darbe ve müdahale, müdahaledir. 14 Mayıs 2023’te Türkiye bir seçim yapacak. 1946’da yapılan şaibeli seçimleri saymazsak 1950’den itibaren Türkiye 100’ün üzerinde seçim yaptı. Bu seçimlerin hepsi, milletimizin demokratik olgunlukla gerçekleştirdiği, sonuçları da tekrar milletimiz tarafından demokratik olgunlukla kabul edilmiş olan seçimlerdir. Dünyada en şeffaf formda seçim yapan bir ülkeyiz” dedi.

TURAN: SAVAŞA GİTMİYORUZ SEÇİME GİDİYORUZ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “14 Mayıs 2023, Batı’nın siyasi darbe girişimidir” kelamları sonrası AKP Küme Başkanvekili Bülent Turan da benzeri bir açıklama yaparak , “Savaşa gitmiyoruz… Seçimler hangi partinin, hangi anlayışın kazanmasıyla sonuçlanırsa sonuçlansın bizim için hürmet duyacağımız bir süreçtir” demiştir.

Mustafa Şentop, bugün TBMM düzenlediği basın toplantısında 27’nci yasama devrini değerlendirdiği basın toplantısında yüklü olarak hükümet sistemini anlattı:

CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ’NE GEÇİLMESİNDEN SONRA TBMM’NİN GEÇİRDİĞİ BİRİNCİ YASAMA DEVRİDİR: 27’nci yasama periyodu, millet iradesinin tecelligahı olan TBMM çatısı altında çeşitli bahislerde birincileri yaşadığımız değerli bir periyot olarak tarih sahnesindeki yerini almaktadır. Bu kapsamda, her şeyden evvel 27’nci periyot, 2017 yılında gerçekleştirilen referandumla 1982 Anayasası’nda esaslı bir değişiklik yapılarak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesinden sonra TBMM’nin geçirdiği birinci yasama periyodudur. Münasebetiyle bu devrin bilgileri, hükümet sistemi değişikliğinin siyasi hayatımıza olan tesirlerini değerlendirebilmek ismine bizlere birinci bulguları sunmaktadır.

MİLLETİMİZ, YÜRÜTME ORGANINI DA DİREKT SEÇME VE BELİRLEME İMKANINA SAHİP HALE GELMİŞTİR: Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi sayesinde aziz milletimiz, Meclis’te kendisini temsil edecek milletvekillerinin yanı sıra yürütme organını da direkt seçme ve belirleme imkanına sahip hale gelmiştir. Yürütme erkinin sonradan, olağan yahut olağandışı yollarla, özellikle dahili ve harici kayıt dışı siyaset ögelerinin müdahalesi ile değiştirilemeyecek formda seçim anında direkt halk tarafından belirlenmesi, temsilde adaletten taviz verilmeksizin idarede istikrar sağlanması mümkün olmuştur. Bu kapsamda, 27’nci yasama devri için yapılan ve kayıtlı seçmenlerin yüzde 86 oranında iştirak gösterdiği 2018 seçimleri sonucunda Meclis’te, kullanılan oyların yaklaşık yüzde 98’inin temsil edildiği bir sandalye dağılımı ile karşılaşılmıştır. Kullanılan her 100 oydan 98’inin Meclis aritmetiğine yansıması suretiyle temsilde adaletin çok yüksek seviyede sağlandığı 27’nci yasama devrinin 59 ay üzere epeyce uzun bir müddet devam etmesi, birebir periyot içinde idarede istikrarın da temin edildiğinin göstermektedir.

YENİ HÜKÜMET SİSTEMİNİN KUSURSUZ OLDUĞU VE HER İSTİKAMETİYLE KUSURSUZ İŞLEDİĞİ FORMUNDA YORUMLANMAMALIDIR: Buraya kadar, 27’nci yasama devri datalarından hareketle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle kontaklı olarak yaptığım değerlendirmeler, elbette yeni hükümet sisteminin kusursuz olduğu ve her istikametiyle harika işlediği halinde yorumlanmamalıdır. Lakin şurası açıktır ki birçok kişinin ısrarla tez ettiğinin bilakis, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde hem yürütme hem de yasama, evvelki devirlere göre daha istikrarlı ve verimli biçimde çalışmalarını sürdürmüştür.

“ÖNÜMÜZDEKİ PERİYOTTAN İTİBAREN SİSTEMİN YERLİ YERİNE OTURACAĞI KANAATİNDEYİM”

Şentop, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçiş sürecine ait, “Bu hükümet sistemi değişikliği birçok ülkede farklı koşullarda yapılıyor. Bir darbe yahut müdahale sonrası bir geçiş devri içerisinde… Biz, bir gün parlamenter hükümet sistemini tamamlayıp sonraki gün Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne başladık. Bütün deneyimler, aktörler, hepsi oraya intikal etti. Sistemin bütün şura ve kurallarıyla yerine oturabilmesi için mühlete gereksinimimiz olduğu kanaatindeydim. Yaşamış olduğumuz 5 yıllık vakit, bu türlü bir periyot olmuş oldu. Önümüzdeki periyottan itibaren sistemin yerli yerine oturacağı kanaatindeyim” dedi.

SEÇİM, SEÇİMDİR. DARBE VE MÜDAHALE, MÜDAHALEDİR

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “14 Mayıs, Batı’nın siyasi darbe girişimidir” ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum’un “2023 seçimlerinde iktidar değişikliği, Türkiye’nin tam bağımsızlığına darbe olur” telaffuzları üzerine yöneltilen soruya Şentop, “Bahsettiğiniz arkadaşlarımız, deneyimli arkadaşlarımız. Onların niyetlerini yorumlamam yanlışsız değil. Seçim, seçimdir. Darbe ve müdahale, müdahaledir. 14 Mayıs 2023’te Türkiye bir seçim yapacak. 1946’da yapılan şaibeli seçimleri saymazsak 1950’den itibaren Türkiye 100’ün üzerinde seçim yaptı. Bu seçimlerin hepsi, milletimizin demokratik olgunlukla gerçekleştirdiği, sonuçları da yeniden milletimiz tarafından demokratik olgunlukla kabul edilmiş olan seçimlerdir. Dünyada en şeffaf biçimde seçim yapan bir ülkeyiz. Seçimlerin kazananı olur lakin kaybedeni olmaz. Sonuçta milletimizin kararıdır, herkes buna istek gösterir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir