Bakan Kurum: Meslek odalarıyla dönüşüme takoz koydular

AKP İstanbul milletvekili adayı Kurum, Maltepe İETT Blokları Kentsel Dönüşüm Projesi’nin temel atma merasiminde yaptığı konuşmada, 6 Şubat’taki Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan 45 gün sonra birinci temelleri atıp 132 bin konutun inşaatını başlattıklarını ve birtakım konutların anahtarlarını teslim ettiklerini söyledi.

Yangın ve sel üzere afetlerde olduğu üzere zelzele bölgelerini de tekrar ayağa kaldıracaklarını aktaran Kurum, İstanbul’da 1,5 milyon konutluk yüzyılın dönüşümü ile Kentsel Dönüşümde Yarısı Bizden Kampanyası’nın dünya tarihinin en büyük şehircilik atılımı olduğunu söyledi.

Bakan Kurum, “Şöyle sayıları açıklayalım da Kılıçdaroğlu, milletin devletine olan, Cumhurbaşkanımıza olan itimadını, inancını Maltepe’den duysun. Bugün prestijiyle İstanbul’umuzda 467 bin bağımsız kısım için şimdiden yapılan toplam müracaat sayısı 87 bine ulaştı” diye konuştu.

Maltepe’de vatandaşların ne sorunu varsa çözdüklerini, ne muhtaçlıkları varsa yanıt verdiklerini lisana getiren Kurum, Esenkent’teki kentsel dönüşüm projesinde 16 blokta toplam 431 konut ve 19 dükkanı Maltepe’nin mimari dokusuna uygun formda inşa edip en kısa müddette teslim edeceklerini kaydetti.

Çeşitli engelleme ve iftiralara karşın Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi’ni de 8 Mayıs’ta İstanbulluların hizmetine açacaklarını aktaran Kurum, kentin en pahalı yerini millete armağan ettiklerini lisana getirdi.

“DÖNÜŞÜME TAKOZ KOYDULAR”

Vatandaşların problemlerini çözmek ve verdikleri kelamları tutmak için hiç durmadan çalıştıklarına işaret eden Kurum, şöyle devam etti:

“Biz inşa edeceğiz’ diyoruz. Bu millete karşı görevini yapmayanlar, verdiği kelamları tutmayanlar ‘Nasıl yapacaksın 1,5 milyon konutu, nasıl taşıyacaksın insanları, kira yardımlarını nasıl vereceksin’ diyorlar. Pekala biz daima ne diyoruz? Bizim icraatlarımızın uzandığı noktaya, onların hayalleri bile ulaşamaz. Elazığ’da, Malatya’da, İzmir’de zelzele oldu, meskenleri teslim edip kelamımızı tuttuk mu, tuttuk. Pekala, biz 21 yılda Türkiye’de 3 milyon 300 bin konutu dönüştürürken onlar ne yaptılar biliyor musunuz? Meslek odalarıyla dönüşüme takoz koydular, gürültü yaptılar, zahmet çıkardılar. Bizler, 39 ilçemizde yüz binlerce konutu dönüştürürken, projeler üretirken, anahtar teslimleri yaparken, onlar İstanbul’un en büyük 9 ilçesinde, 48 mahallesinde çalışmaları durdurmak için uğraştılar. Bizler yalnızca 2022 yılında 164 bin yeni yuvanın üretimini gerçekleştirirken onlar kentsel dönüşüme karşı hayır kampanyaları, mitingler düzenlediler. Mahkemelerle riskli alan kararlarını iptal ettirdiler.”

Bakan Kurum, buradan tüm açıklığıyla millete ilan ettiğini belirterek, “Tüm dönüşüm alanlarını teker teker bölüştüler. Meral Akşener Beykoz Tokatköy’de, CHP’li Engin Özkoç Hendek’te, İBB Lideri Esenler’de, HDP’li vekiller İstanbul Tozkoparan’da kentsel dönüşüme adeta savaş açtılar. Bu aziz milletin geleceği için uğraşırken onlar her türlü mahzuru çıkarmak için uğraştılar. Milletimiz her şeyi ayan beyan görmektedir. 14 Mayıs’ta milletimiz, ‘yapmayız, yaptırmayız’ diyen bu zihniyete en güçlü tokadı sandıkta vuracaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

“YOLDA KALAN OTOBÜSLER GÖRDÜK”

Muhalefetin geçmiş seçimlerde “Mart’ın sonu bahar olacak” dediğini hatırlatan Kurum, o baharı ne İstanbul’da ne Ankara’da ne de İzmir’de göremediklerini bildirdi.

Kurum, buralarda “yalancı baharı” gördüklerini belirterek, “Yolda kalan otobüsler gördük. Kardan kapanan yollar gördük. Bir türlü bitmek bilmeyen metro çizgileri gördük. ‘Her şey çok hoş olacak’ dediler ancak o hoşluğu ne hikmetse göremedik. Bu seçim çok kritik ve değerli. Esenkent’te, Maltepe’de sandıklara sahip çıkacağız. Ben de sizlere kelam veriyorum. Daima birlikte kentlerimizi tekrar inşa edeceğiz.” biçiminde konuştu.

Bakan Kurum, yapılan duanın akabinde protokol üyeleri ve vatandaşlarla yeni konut ve iş yerlerinin temelini attı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir