Kuzey Kore uzay çalışmalarından vazgeçmeyecek

Habere nazaran yetkililer, “uzay sanayisi inşa etmenin ulusal kalkınma ve halkın ömrünü uygunlaştırmak için vazgeçilmez bir proje” olduğu görüşünü savundu.

Çevre Müdafaa Bakan Yardımcısı Jon Chol-su ise uzaya daha fazla uydu gönderilmesi halinde ülkenin toprak idaresi ve afetle gayret çalışmalarının da güçleneceğini kaydetti.

Kuzey Kore önderi Kim Jong-un, Ulusal Havacılık ve Uzay Geliştirme Yönetimine geçen hafta yaptığı ziyarette 1 No’lu askeri keşif uydusunun nisan sonuna kadar fırlatılması talimatını vermişti.

Ülkenin birinci askeri casus uydusunu fırlatmak için tüm hazırlıkların tamamlandığını aktaran Kim, Kuzey Kore’nin istihbarat toplama kapasitesini geliştirmek gayesiyle birkaç uydu fırlatılması gerektiğini söz etmişti.

CASUS UYDU İÇİN BİRİNCİ DENEME YAPILDI

Kuzey Kore, 19 Aralık 2022’de birinci casus uydunun geliştirilmesindeki en son evre olarak görülen test uydusunu fırlattığını açıklamıştı.

Kuzey Kore haber ajansı KCNA, test uydusundan çekilen ve Güney Kore’nin başşehri Seul ile Incheon kentinin uzaydan görünüşünü gösteren düşük çözünürlüklü siyah-beyaz fotoğraflar yayımlamıştı.

Casus uydu, Kuzey Kore başkanı Kim Jong-un’un 2021’in başında parti toplantısında hayata geçirmeyi planladıklarını duyurduğu gelişmiş askeri teknoloji eserleri ortasında yer alıyordu. Bunların ortasında multi-başlıklı füze, katı yakıtlı uzun menzilli füze, su altından fırlatılan nükleer füze ve nükleer güçle çalışan denizaltılar bulunuyordu.

Kim’in kız kardeşi Kim Yo-jong, birinci casus uydunun geliştirilmesindeki sonuncu etap olarak görülen test uydusu hakkındaki Güney Koreli uzmanların yorumlarını “havlamaya” benzetmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir