Alman şirketlerine yatırım çağrısı

ANKARA (İGFA) – 5. Türk-Alman Güç Forumu, Eti Maden Genel Müdürlüğü’nde düzenlendi. Aktifliğe Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanı Bayraktar’ın yanı sıra Almanya İktisat ve İklim Bakanı Robert Habeck de katıldı. İki bakan birinci olarak ikili görüşme gerçekleştirdi. Daha sonra Bayraktar ve Habeck, güç şirketlerinin yöneticileriyle yuvarlak masa toplantısında buluştu.

Gelecek için Umut Veriyor

Toplantı sonrasında forumun açılış oturumu gerçekleştirildi. Bakan Bayraktar açılış oturumunda yaptığı konuşmada, “Almanya, ülkemizin Avrupa’daki en değerli iş birliği ortaklarından biri pozisyonundadır. İki ülke ortasında siyasi, iktisadi ve kültürel çok istikametli münasebetler bulunmaktadır. İki ülke münasebetlerinin ekonomik boyutu da her geçen gün çeşitlenerek artıyor. Gerçekten bugün, iki ülkenin gerek kamu gerek özel dal temsilcilerinin aktifliğe olan ağır ilgisi ve üst seviye iştirakleri, bizlere önümüzdeki periyot için büyük ümit veriyor.” dedi.

Daha Güçlü bir Dönem

Bakan Bayraktar, Türkiye’de geliştirilmekte olan güç dönüşümü için yeni ve daha güçlü bir yatırım ve ıslahat devrinin başlatıldığını işaret ederek “Almanya merkezli şirketlerin ülkemizde bugüne kadar yaptığı yatırımları memnuniyetle karşılıyoruz. Bu yeni yatırım ve ıslahat periyodunda yenilenebilirden, güç verimliliğine, doğal gazdan, depolamaya, yeşil hidrojenden, dijitalleşmeye, iletim ve dağıtım altyapılarına kadar dönüşümün her alanında Alman ve Türk şirketlerini yatırıma ve iş birliğine davet ediyorum.” diye konuştu.

“Birlikte Çalışabiliriz”

Alman Bakan Habeck konuşmasında global ısınmaya dikkat çekerek güç alanındaki iş birliklerinin güçlendirilmesine vurgu yaptı. Bugün Almanya’nın da Türkiye’nin de güç ithal ettiğini kaydeden Habeck, “Üretim olduğunda para ve kârlılık ülke içerisinde kalıyor. Bu da güvenliği sağlıyor. İki ülke iktisadı için de bu çalışmalar hoş bir fırsat. İş gücü kaynaklarımızı birleştirip birlikte çalışabiliriz. Uzmanlığımızı birlikte kullanabiliriz” dedi.

Ortak Bildiri

Konuşmaların akabinde Bakanlar Bayraktar ve Habeck iki ülke ortasındaki ortak bildiriye imza attı. Ortak bildirinin imzalanmasının akabinde bakanların himayelerinde Kalyon-Enercon, Enerjisa-Enercon, Siemens-Daikin, ortasında iş birliği mutabakatı imzalandı.

“İş birliğimiz artarak devam edecek”

Forumun sonunda bakanlar Bayraktar ve Habeck basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Bakan Bayraktar, Türk ve Alman iş birliğinin katlanarak devem edeceğini vurgulayarak “Sayın Bakan ile birlikte yaptığımız ikili, heyetler ortası ve forumdaki görüşmelerimizde niyetlerimizi paylaştık. Önümüzdeki devirde de bu iş birliğinin artarak devam etmesi noktasında da olağanüstü güçlü bir iradeyi ortaya koyduk.” sözlerini kullandı.

İyi İlgilerimiz Kıymetli Fırsatlar Sunuyor

Habeck de forumda tartışma ortamının oluşmasının son derece olumlu olduğunu kaydederek “Hepimiz biliyoruz ki; ülkelerimiz ortasındaki ilgiler yüzyıllara dayanmakta. Artık birbirimizi çok güzel tanıyoruz. İş piyasası alanında düzgün ilgilerimiz kıymetli fırsatları da beraberinde getiriyor.” dedi.

Türk-Alman Güç Forumu

Temelleri 2012 yılında atılan ve bu sene 5’ncisi gerçekleştirilen Türk-Alman Güç Forumu, iklim açısından nötr bir güç sistemine geçiş konusunda iş birliğini güçlendirmek ve ikili projeler geliştirmek emeliyle hayata geçirildi. “Enerji’nin Geleceği: Zorluklar, Fırsatlar ve Yeni Perspektifler” ana temasıyla gerçekleştirilen forumda Yenilenebilir Güç, Güç Verimliliği, Güç Altyapısı ve Kesim Kontağı, Elektrik ve Gaz Piyasaları Mevzuatı ile Mevcut Termik Santrallerin Esnekliği başlıklarında çalışmalar yapıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir