Karadeniz’deki İHA gerilimine Rusya’dan yalanlama: ‘İrtifa kaybederek kontrolsüz uçuşa geçti’

Rusya Savunma Bakanlığı, Karadeniz’de ABD’ye ilişkin MQ-9 insansız hava aracının (İHA) Ukrayna’daki operasyon nedeniyle milletlerarası standartlara uygun olarak tüm hava alanı kullanıcılarına bildirilen süreksiz durum alanını ihlal ettiğini açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, sabah saatlerinde Kırım yarımadası bölgesinde Karadeniz suları üzerinde Rus hava kuvvetlerinin hava alanı denetim araçlarının, Amerikan MQ-9 İHA’sının Rusya devlet hudutlarına yöneldiğini tespit ettiği belirtildi.

“ABD İHA’sı ‘geçici durum alanı’ hudutlarını ihlal etti”

ABD’ye ilişkin İHA’nın hava alanı kullanımına yönelik “geçici durum alanı” hudutlarını ihlal edecek halde transponderlerini kapatarak gerçekleştirdiğinin altı çizilen açıklamada, bu alanın “özel askeri operasyon” yürütmek maksadıyla oluşturulduğu, bu bilginin milletlerarası hava alanının tüm kullanıcılarına iletildiği ve memleketler arası standartlara uygun olarak yayımlandığı hatırlatıldı.

“Rus savaş uçakları silah kullanmadı”

Söz konusu alanı ihlal edenin kimliğini tespit gayesiyle misyon başındaki hava savunma kuvvetlerine ilişkin savaş uçaklarının havalandığı kaydedilen açıklamada, “Moskova saati ile 09.30 sıralarında yapılan keskin hareket sonucunda MQ-9 İHA irtifa kaybederek denetimsiz uçuşa geçti ve su yüzeyine çarptı. Rus savaş uçakları silah kullanmadı, İHA ile temas kurmadı ve inançlı bir biçimde üsse döndü.” tabirleri kullanıldı.

ABD Avrupa Kuvvetleri Komutanlığı (EUCOM) iki Rus Su-27 uçağının, Karadeniz’de ABD’ye ilişkin MQ-9 tipi İHA’yı taciz ettiğini, uçaklardan birinin çarptığı MQ-9’un memleketler arası sulara düştüğünü duyurmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir