Kararsız seçmenin tavrı belli oluyor: AK Parti’nin oyları şimdiden 2 puan arttı

AK Partili milletvekilleri, örgütler ile birlikte yaz ayları boyunca alanda sıkı bir çalışma yürüttü. Geçen temmuz ayından itibaren ise, alandaki etkinlikler ilçe ve beldeler üzerinde ağırlaştı. Milletvekilleri izlenimlerini rapor halinde parti genel merkezi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunmaya başladı. Milletvekillerinin raporlarında da yer alan izlenimlerine nazaran; son durumun 6’lı masanın oluşturmaya çalıştığı, “Biz kazanıyoruz, geliyoruz” havasına uygun olmadığı ortaya çıktı.

HAVA DEĞİŞTİ: Milletvekilleri TBMM kapanıp alana indiklerinde vatandaşın yaklaşımında bir tereddüt vardı. Bu mühlet içinde yapılanlar tek tek anlatıldı. Dar gelirli vatandaşa dönük alınan tedbirler, minimum fiyat ve kamudaki maaş artışları üzere adımlar ile bu tereddüt ortadan kalktı.

KARARSIZLAR AK PARTİ’YE: Kararsız seçmen kitlesinde AK Parti’ye yöneliş var. Anketlerin alana yansıması açıkça görülmeye başladı. Geçen temmuz başından bugüne kadar en az AK Parti oylarında 1.5-2 puan artış olduğu ortaya çıktı. Yapılan anketlerde de bu sonuç var.

YİNE AK PARTİ YAPAR: Hayat pahalılığı tekrar birincil sorun fakat vatandaş global bir kriz yaşandığının farkında. 6’lı masanın somut bir şey ortaya koyamaması, vatandaşın “Yaparsa tekrar AK Parti yapar” görüşünü düzgünce pekiştiriyor.

“AK PARTİ’YE OLAN TEREDDÜT KALKTI”

AK Parti kurmayları bahisle alakalı şu sözleri kullandı:

“Bu yılın başından itibaren AK Parti oylarında bir düşüş seyri vardı. Evvel bu düşüş durdu, akabinde son iki aydır yükseliş trendine girdiğini alanda gözlemledik. Birinci alana çıktığımız Temmuz başından bugüne geldiğimizde seçmende AK Parti açısından değerli bir değişim kelam konusu. Birinci başta bize karşı tereddütle yaklaşan bir kitle vardı. Fakat bilhassa bir aylık çalışma sonucunda bu tereddüttün ortadan kalktığını gördük. Hayat pahalılığı yeniden baş sorun. Lakin global bir kriz yaşandığının farkında vatandaş. Son periyotta ‘kararsız, kırgın, küskün’ diyebileceğimiz kitleden bize hakikat bir yöneliş olduğunu da gözlemledik. 6’lı masanın ortaya somut bir şey koyamaması da bizim lehimize işledi. 6’lı masadan umutlar kesilmiş durumda. Anketlerde AK Parti’nin oylarının üç ay önceye nazaran 1,5-2 puan yükseldiği tespiti var. Seçime kadar bu seyrin devam edeceğini öngörüyoruz.”

KAYNAK: SABAH GAZETESİ / ZÜBEYDE YALÇIN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir