Bursa gastronomide 3 günde 500 bini aştı!

BURSA (İGFA) – Osmanlı saray mutfağının doğduğu kent olan Bursa’nın tescilli lezzetleri, Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen ve 3 gün süren ‘Yeşil Bursa, Yeşil Gastronomi’ temalı Gastronomi Festivali’nde vitrine çıktı.

Renkli kortej yürüyüşü ile başlayan şenlik kapsamında dev bir mutfağa dönüşen Merinos Park, şenlik müddetince Bursalıların akınına uğradı. Bursa’nın marka lezzetlerinin yanında farklı yörelere ilişkin klasik tatlar da Bursalılarla buluştu. Büyükşehir Belediyesi tarafından daima desteklenen Bursa’nın üretici bayan kooperatif ve dernekleri de şenlikte el emeklerini sergileme imkanı buldu.

ÜNLÜ ŞEFLER GASTRO SAHNEDE

Ağırlıklı olarak ‘yeşil gastronomi’nin ele alındığı akademik oturumlarla gastronominin tüm taraflarıyla ele alındığı şenlikte; gastro showlar, lezzet öykülerinin anlatıldığı söyleşiler, konserler de büyük ilgi gördü. Şef Tabiat Çitçi, Şef Esat Özata, Şef Umut Karakuş, Şef Sahrap Soysal, Şef Müge Ergül, Şef Türev Uludağ, Şef Emre İdrisoğlu ve Şef Somer Sivrioğlu hem sahne gösterileri hem de söyleşileriyle Bursalıların gönlünde taht kurdu. Şenliğin ikinci günü yapılan Mustafa Ceceli konserinde ise coşku adeta doruğa çıktı. Konser alanını hınca hınç dolduran Bursalılar, dev bir koro halinde ünlü sanatkarın müziklerine eşlik etti.

Bu ortada şenlik kapsamında yapılan en uzun börek yeme müsabakası, baklava yeme müsabakası ve en fazla tahanlı pide yeme müsabakaları da hem çekişmeli hem de renkli imajlara sahne oldu. En süratli yiyenlerin kazandığı müsabakalar, vatandaşlar tarafından da ilgiyle izlendi. ‘Annemle yemeğe sevgi kattık’ yarışında ise küçük şefler mutfaktaki hünerlerini sergiledi.

PROTOKOL MUTFAKTA

Festival yalnızca ünlü şefleri, çocukları ve gastronomi öğrencilerini değil Bursa protokolünü de mutfakla buluşturdu. Şenliğin birinci günü Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş ‘kuzu kapama’, Vali Demirtaş ‘kirde kebabı’, Milletvekili Mustafa Varank ‘kestaneli pilav’, Milletvekilleri Emel Gözükara Durmaz ve Emine Yavuz Gözgeç ‘maydonoz köftesi’, Milletvekili Ahmet Kılıç ‘üzüm dede çorbası’ yaptı. Protokol yaptığı yemeklerle, vatandaşlardan da tam not aldı. Lider Aktaş, şenliğin ikinci gününde Şef Türev Uludağ’ın ‘Bir Yemek Olsam’ programı için önlük giyip, mutfaktaki maharetlerini sergiledi.

BURSA ÇOK HOŞ, SEN DE GELSENE

Bursa Gastronomi Festivali’ni kıymetlendiren Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş, tarih boyunca farklı kültürlerin harmanlandığı kent olan Bursa’nın tıpkı vakitte kıymetli bir gastronomi kenti olduğunu daima vurguladıklarını söyledi. Bu varlıklı mutfak kültürünü ortaya çıkarıp, turizme kazandırmak için birincisini geçtiğimiz yıl düzenledikleri Gastronomi Festivali’nin ikincisini ağır bir iştirakle gerçekleştirmenin memnunluğunu yaşadıklarını belirten Lider Aktaş, “Bu yıl ikincisinde geçen yıla nazaran daha fazla konuğu ağırlama imkanına sahip olduk. Gerek kent dışından, gerek yurt dışından katılan konuklarımızın oluşturduğu bu kalabalıkların kentimizin cadde ve sokaklarına, gastronomi dalına çok önemli yansıdığına şahit olmaktan ötürü son derece memnunum. ‘Bursa çok hoş, sen de gelsene dedik’ ve davetimize da bütün ülke insanı, hatta yurt dışından bile dostlarımız karşılık verdiler. Ve tekrar Bursa dolu dolu günleri yaşadı. Şimdiden daha üçüncüsünün heyecanıyla alakalı hem iştirakçilerimiz hem de beraberinde buradan istifade eden beşerler çok meraklılar biliyorum. Lakin unutmayın ki Bursa 3 gün değil 365 gün gastronomi kentidir. Bursa’nın her lokantasında, restoranımızda rahatlıkla bu lezzetleri tatmanız mümkün. Ben iştirakleriyle şenliğimize paha katan vatandaşlarımıza, akademisyenlerimize, firmalarımıza, şeflerimize çok teşekkür ediyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir