Erdoğan ‘Yuvanıza dönün’ demişti: Hekimlerin yurtdışına çıkışı on yılda on kat arttı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yurtdışına giden hekimlere “Gidiyorlarsa gitsinler” demesine karışın 14 Mayıs seçimlerine günler kala yayımladığı görüntüyle “Yuvanıza dönün” daveti yaptı.

Erdoğan, “Eve Dönüş Projeleri” kapsamında yabancı ülkelerden 6 bin bilim beşerinin Türkiye’ye geri geldiğini söyledi. Lakin Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) bilgileri Erdoğan’ın çizdiği tabloyla gerçeklerin çeliştiğini ortaya koydu.

Verilere nazaran, TTB’den “yurtdışı çalışma vizesi” olarak bilinen “İyi Hal Belgesi” alan sıhhat çalışanı sayısı 2018’in birinci dört ayında 179’ken, takip eden yıllarda artarak 2022’de 781’e yükseldi. Bu sayı, 2023’ün birinci 4 ayında “pik” yaparak 881’e çıktı. TTB 2. Başkanı Ali İhsan Ökten, Erdoğan’ın kelamları gerçeği yansıtmayan bir seçim propagandası olduğunu belirterek “Şartlar düzeltilmedikten sonra yurda kimse dönmez” dedi.

‘10 YILDA 10 KAT ARTIŞ’

Ökten, yurttan giden tabip sayısının 2021’de 2 bin 405, 2022’de 2 bin 700 olduğuna dikkat çekerek, şunları kaydetti:

“Eskiden çok doktor gidiyordu, artık geri dönüyor üzere bir şey yok. 2010 ve 2011 yıllarıyla 2021’e baktığımızda gidişlerde 10 kat artış var. Bu yıl da 3 bin doktorun göç edeceğini öngörüyoruz. Çalışma şartlarının berbatlığı, ekonomik ve özlük haklarının kaybı, şiddet, muayeneye zorlanma, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik ve siyasal krizden ötürü beşerler yurtdışına gitti. Geleceklerini göremiyorlar. Sıhhat siyasetleri düzeltilmezse aslında geri dönüş olmaz. Seçim sonuçlarına nazaran ve kurallar iyileştirilirse geri dönüşler alabiliriz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir