Bakan Kirişci: Enflasyonun yüksekliğine rağmen şu anda ülkede üretimle, tedarikle ilgili en ufak bir problem yok

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, kontratlı üretim modeline ait, “Gerek bitkisel gerekse de hayvansal üretimde inşallah hem alım ve fiyat garantisini sağlayan, fiyatları da aylık olarak güncellemeyi temel alan bir mevzuat değişikliğini gündeme getireceğiz” dedi.

Bakan Kirişci, Osmaniye Korkut Cet Üniversitesinde düzenlenen “Tarım Dal Temsilcileri Toplantısı”nda, 31’inci kere düzenlenen aktifliğin, hizmetlerin alandaki karşılığının görülmesi ve gereksinimlerin kıymetlendirilmesi fırsatını sunduğunu söyledi.

Türkiye’nin altyapı, ulaştırma, sıhhat ve eğitim üzere birçok alanda değerli aralar katettiğini belirten Kirişci, bunların ülkeyi doğal olarak dünyada makul bir sıraya yükselttiğini kaydetti.

Salgın, akabinde da Rusya-Ukrayna savaşının tüm dünyayı paniklettiğini tabir eden Kirişci, şöyle konuştu:

“Ülke olarak vaktinde, yerinde ve dozunda önlemler aldık. Dünyada genel meşakkat yaşanıyor biz de bu kahırların emaresi var mı diye kendi kendimize sorduğumuz da oluyor. 2001’de dünyada kriz yoktu, Türkiye’de vardı. Artık dünyada bir kriz var. Türkiye’de de enflasyon yüksek lakin enflasyonun yüksekliğine karşın şu anda ülkede üretimle, tedarikle, pazarlamayla ilgili en ufak bir sorun kelam konusu değil. Raflarda rastgele bir eserin yokluğu kelam konusu değil. Hasebiyle krediye erişmek istiyorsanız kredi, üretim yapmak istiyorsanız imkanlar var.”

Kirişci, tarımda atılan adımlar sayesinde eser eksikliğinin hissedilmediğini aktararak, “Çünkü bu ülkede üreten üreticiler, bu eserleri de tüketen aziz milletimiz var. Buradan hareketle, bütün bunlara karşın tabi ki daha yeterli, her vakit için uygunun karşısındadır. 20 yıldan beri biz iktidardayız ve tarımla, ormancılıkla ilgili yürüttüğümüz pek çok faaliyetlerimiz var. Ancak biz bütün bunlara karşın diyoruz ki daha düzgününü kesinlikle yapmalıyız” tabirlerini kullandı.

 “Sözleşmeyle üretim planlamasını belli ölçüde gerçekleştireceğiz”

Sözleşmeli üretim modelini hayata geçireceklerini lisana getiren Bakan Kirişci, şöyle devam etti:

“Gerek bitkisel gerekse de hayvansal üretimde inşallah alım ve fiyat garantisini sağlayan, fiyatları da aylık olarak güncellemeyi temel alan bir mevzuat değişikliğini gündeme getireceğiz. Örneğin besicilikle ilgili kontratta Et Süt Kurumu ile ilgili yahut hayvansal üretim yapan sizler, ürettiklerini almak isteyenlerle de misal mukaveleleri yapabileceksiniz. Tarafların hukukunu gözeten ve ihlali halinde de onlara birtakım yaptırımları gündeme getiren bir mevzuat çalışması inşallah kelam konusu olacak. Dileğimiz üretilen ölçü ile o üretime muhtaçlık duyan tarafın talepleri birbirine yakın olsun. Şayet bunlar ortasında uçurum olursa, yani talep tarafında azlık, üretim tarafında fazlalık olursa doğal olarak fiyatlar düşer. Karşıtı olduğunda da fiyatlar yükselir. Bunların her ikisi de bizim dilek etmediğimiz konular. Bu bitkisel ve hayvansal üretime uygulanacak. Bu kontratla üretim planlamasını makul ölçüde gerçekleştireceğiz.”

Tarım Sigortaları Havuzu’nun (TARSİM) uygulandığı 16 yılda 13.5 milyar lira prim, yaklaşık 13 milyar lira da hasar tazminatı ödendiğini lisana getiren Kirişci, vatandaşların eserlerinin ve yararının korunmasının amaçladığı Gelir Müdafaa Sigortası’nın geliştirildiğini anlattı.

Kirişci, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) e-Devlet Kapısı’ndan erişim imkanı sağlanmasına değinerek, “Şu ana kadar e-Devlet Kapısı’ndan alınan ÇKS evrakı sayısı 1 milyonu aştı. Vakit, araç israfı başka tutulduğunda her bir evrak için 100 lira masraf edildiği düşünüldüğünde 100 milyon lira çiftçinin cebinde kaldı. En yeterlisi 2 günde biten işlerini 2 dakikada hallettiler. İnşallah önümüzdeki yılın başında ‘Tarım Cebimde’ taşınabilir uygulaması sayesinde artık daha fazla işimizi cep telefonumuzdan, tabletimizden, bilgisayarımızdan yapıyor olacağız” diye konuştu.

“Çatak projesinde içme suyu, ziraî sulama ve HES de var”

Devlet Su İşleri Adana 6. Bölge Müdürlüğünce Düziçi ilçesinde yapılması planlanan Sabunsuyu Çatak Barajı ve Hidroelektrik Santrali Projesi’ne değinen Kirişci, bunun değerli ve hayli maliyetli bir proje olduğuna dikkati çekti.

“Şimdilik ocak ayı prestijiyle sayı 6 milyar olsa bile önümüzdeki yılın başında 9.5-10 milyarı bulması beklenen olan bir proje” tabirini kullanan Kirişci, bu projelerle ilgili farklı tahliller üretmeye uğraş gösterdiklerini, insanların üretimlerini suyu da kullanarak daha verimli formda yapmalarını istek ettiklerini lisana getirdi.

Buna ait çalışmalara büyük bir sürat verdiklerini aktaran Kirişci, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İnşallah bunları da kısa vakitte sizlerle paylaşmış olacağız. Çatak projesinde içme suyu, ziraî sulama ve HES de var. Münasebetiyle bir taraftan elektrik üretilecek, tarlalar sulanacak, öteki taraftan da içme suyu gereksinimi karşılanacak. Bütün bunların hayata geçirilmesi çabası içerisinde olacağız. Öncelikle buna bir model arıyoruz ancak kalıcı, temel olan bu projenin yapılmasına bir formda başlanmasıdır. Kolay, ucuz değil maliyetli ve kapsamlı bir proje. Bunu da size açık yüreklikle, dürüstçe söylememiz lazım.”

(AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir