Togg AB mevzuatıyla uyumlu 41 testten başarıyla geçti

İlk teslimatı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’a yapılan Türkiye’nin Arabası

Togg

’un trafiğe çıkabilmesi için geçmesi gereken testler tamamlandı. Togg yollara çıkmadan evvel; elektrikli araçların batarya ve araç güvenlik testleri, elektromanyetik uyumluluk testleri, araç menzil, fren, önden ve yandan çarpma, yaya müdafaa ve hareket üzere birçok teknik test ve denetimden muvaffakiyetle geçti. Uyumlaştırılmış

Avrupa Birliği otomotiv mevzuatı

çerçevesindeki bütün testleri tamamlayan Togg, elektrikli araçların en kıymetli testlerinden olan “elektrikli araç güvenlik testinden” de tek seferde geçerek kıymetli bir muvaffakiyete imza attı.

Yönetmelik çerçevesinde birinci TİP onay belgesi

Türkiye’nin ulusal uygunluk kıymetlendirme ve standart hazırlama kuruluşu olan TSE, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının yetkilendirmesi ile Togg’un yurt içindeki testlerini şahsen yaparken, yurt dışı testlerine de iştirak etti. TSE, Togg’un üretiminin uygunluğu denetimleri ile Araç Tip Onay Belgelendirme sürecini de tamamladı. Birinci defa Togg’a verilen belgeyi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kendi eliyle verdi.

“Güçlü ve Konforlu”

Togg’un geçtiği testlerle ilgili değerlendirmede bulunan Bakan Varank: “Togg bir arabadan fazlası, rakipleri ile piyasada çok rahat yarışacak. Ses yok, etrafa ziyan vermiyor, güçlü, çok konforlu, ancak tıpkı vakitte teknolojik.” dedi.

Togg’un geçtiği testler

Togg’un seri üretimi ve trafiğe çıkışı için muvaffakiyetle geçtiği kimi testlerin ismi şöyle; aracın etrafa yaydığı gürültü testi, elektrikli aracın yaydığı gürültü testi, menzil testi, geriden araç altına girmeye karşı, art muhafaza testi, araç girişi ile ilgili testler, kapı kilitleri ile ilgili testler, korna gürültü testi, geri görüş aynalarının görüş alanı testi, fren testleri, fren takviye sistemleri testleri, esc (elektronik kararlılık sistemi) testleri, acil durumda şeritte tutma sisteminin testleri, elektromanyetik uyumluluk testleri, iç donanımın şoför ve yolcuya karşı güvenliğinin denetimi testleri, yetkisiz kurcalamaya karşı tedbirler ile ilgili testler, dış çıkıntıların denetimi, araç girişi ve hareket testi, sürat göstergesinin denetimi, koltuklar ve emniyet kemeri çekme testleri, emniyet kemeri ve isofix temas sistemlerinin, çocuk koltuğu ilişki sistemlerinin testi, aydınlatma aygıtlarının takılmasına yönelik denetimler, aracın çeki donanımı ile ilgili testler, öngörüş alanı denetimi, araç şoför gösterge paneli içerisinde bulunan ikaz ve sembollerin renk ve form denetimi, ön cam buz buğu çözme sistemlerinin testi, ön cam yıkama sisteminin testi, ısıtma sisteminin testi, kütle ve boyut ölçümleri, camların takılmasına yönelik denetimleri, lastiklerin takılmasına yönelik denetimler, lastik basınç izleme sisteminin testleri, önden çarpma testleri, yan çarpma testleri, yaya müdafaa testleri, geri dönüştürülebilirlik ile ilgili denetimler, aracın elektrik güvenliği ile ilgili testler, acil davet sisteminin (ecall) işlev testleri araç gerisinden yaklaşan öbür yol kullanıcılarının farkındalığı ile ilgili testler, şoför dalgınlık ve dikkat ikaz sistemi testleri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir