NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Rusya ağır baskı altında; Herson’dan ayrılırlarsa, bu Ukrayna için başka bir zafer olur

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “Rusya ağır bir baskı altında. Herson’dan ayrılırlarsa, bu Ukrayna için diğer bir zafer olur” dedi.

İngiltere’nin akabinde resmi ziyaret kapsamında İtalya’ya gelen Stoltenberg, vazifeye yeni gelen İtalya Başbakanı Meloni ile görüştü. Meloni ile Stoltenberg, görüşmenin akabinde ortak basın toplantısı düzenledi.

Meloni’yi yeni misyonunda tebrik eden Stoltenberg, “Sizinle çalışmayı dört gözle bekliyorum. Ayrıyeten NATO’ya, Kuzey Amerika ile Avrupa ortasındaki transatlantik ittifakımıza olan güçlü ferdî bağlılığınızı da memnuniyetle karşılıyorum” dedi.

İtalya’nın NATO’nun kurucu üyelerinden biri olduğunu hatırlatan Stoltenberg, “Avrupa güvenliği sorgulanıyor. Lider Putin, Ukrayna’ya karşı acımasız bir savaş yürütüyor. Fakat Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin Rus kuvvetlerini nasıl geri püskürttüğünü ve toprakları nasıl kurtardığını gördük. Bu kazanımlar, Ukrayna’nın yürekli askerlerine aittir” dedi.

NATO Müttefiklerinin sağladığı takviyenin Ukrayna’nın ilerlemesi için hayati kıymet taşıdığını vurgulayan Stoltenberg, “Rusya’nın Herson’dan çekilmeye yönelik duyurusunu not aldık. Önümüzdeki günlerde alandaki durumun nasıl gelişeceğini görmeliyiz. Fakat açık olan şu ki, Rusya ağır bir baskı altında. Herson’dan ayrılırlarsa, bu Ukrayna için öteki bir zafer olur” dedi. (İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir