Yassıada, yıllığı 4.2 milyon TL’ye Albayrak Grubu’na kiralandı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği şirketi 29 yıllığına ‘yap-işlet-devret’ modeliyle işlettiği Yassıada’yı Kültür ve Turizm Bakanlığı’na 18 Ocak 2023’te iade etti. Yassıada’nın işletmesinin Albayrak Grubu’na geçtiği ortaya çıktı.

Cumhuriyet gazaetesinden Murat Ağırel’in haberine nazaran, 14 Şubat 2023’te 103 bin 750 metrekare yüzölçümlü hazine taşınmazı ile 10 bin 43 metrekarelik dolgu alanı üzerinde 324 yatak kapasiteli 5 yıldızlı otel tesisi yıllığı 4.2 milyon lira bedel üzerinden 20 yıllığına Birun Ada Otelcilik Turizm A.Ş’ye kiralandı.

27 Mayıs 1960 darbesinin akabinde Demokrat Partili siyasetçilerin yargılamalarının yapıldığı ve ismi ‘Demokrasi ve Özgürlükler Adası’ olarak değiştirilen Yassıada’ya bir otel yapılmıştı. Adada yapılan projeyi MESA şirketi, mimarisini ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışta teşekkür ettiği AK Parti Genel Lider Yardımcısı Çiğdem Karaaslan ve eşinin sahip olduğu Arme Concept isimli firma üstlenmişti. Adaya ağır iştirak beklenilmesine karşın istenilen ziyaret hiçbir vakit gerçekleşmedi. (KAYNAK)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir