Ticaret Bakanı: Zayıf talep ihracatta risk yaratıyor

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Avrupa Birliği’nde daha da zayıflaması beklenen talebin ihracat açısından risk yaratmakta olduğunu söz ederek, “Önümüzdeki periyotta belirsizliklerin artması muhtemeldir” dedi.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığının bütçe görüşmelerinde yaptığı sunumda Euro/dolar paritesinin birinci 10 ayda ihracata 12 milyar dolar, dış ticaret açığına ise 2,8 milyar dolar olumsuz tesiri olduğunu söyledi.

Avrupa Birliği’nde (AB) daha da zayıflaması beklenen talebin ihracat üzerinde risk yaratmakta olduğunu söz eden Muş, “Bu nedenle, ihracatçılarımızı alternatif pazarlara yönlendirerek pazar çeşitlendirmemizi güçlendirmek için gerekli çalışmaları yürütüyoruz. Belirsizliklerin, önümüzdeki periyotta daha da artması olasıdır. Global manada tüm ülkelerin karşı karşıya kaldığı güç bir devir bizleri beklemektedir” dedi.

İTHALATTAKİ ARTIŞIN YÜZDE 63’Ü GÜÇ VE ALTIN KAYNAKLI GERÇEKLEŞTİ

Enerji ithalatının birinci 10 ayda geçen yıla nazaran yüzde 118,4 arttığını söz eden Muş, “Öte yandan, son periyotta altın ithalatında yaşanan yükseliş de ithalat faturamızı kıymetli ölçüde arttırmakta. Toplam altın ithalatı geçtiğimiz yılın birinci 10 ayına nazaran yüzde 198,4 artarak 10,1 milyar dolar oldu. Münasebetiyle ithalatta izlenen artışın yüzde 63’ü güç ve altın kaynaklı gerçekleşmiştir” dedi.

Pandemi şartlarıyla birlikte e-ticaretin tüm dünyada olduğu üzere ülkemizde de büyük bir ivme kazandığını da tabir eden Ticaret Bakanı, “2021 yılının birinci 6 ayında yaklaşık 161 milyar lira olan e-ticaret hacmi 2022 yılının tıpkı periyodunda 348 milyar liraya yükselmiştir. Bakanlık datalarına nazaran 17,12 milyar TL olan 2023 yılı bütçesinin 13,3 milyar TL’si ticaretin düzenlenmesi, geliştirilmesine kullanılacak” halinde konuştu. (REUTERS)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir