Saudi Aramco, yılın 3. çeyreğinde 42.4 milyar dolar net kâr açıkladı

Suudi Arabistan’ın ulusal petrol şirketi Saudi Aramco, 2022’nin 3. çeyreğine ait finansal sonuçlarını duyurdu. Dünyanın en bedelli şirketlerinden biri olan Aramco’nun 2022 temmuz-eylül periyodunda net kârı yıllık yüzde 39 artarak 42.4 milyar dolara yükseldi.

Şirket, nisan-haziran devrinde 48 milyar dolar net kâr açıklamıştı. Böylelikle 3. çeyrek kârının yüksek petrol fiyatlarının tesiriyle şirketin halka arzından bu yana ikinci en büyük net kâr olması dikkati çekti.

Şirket, geçen yılın tıpkı devrinde 30.4 milyar dolar net kâr açıklamıştı.

Şirket açıklamasında, kelam konusu çeyrekte 42.4 milyar dolarlık ne karın “öncelikle yüksek ham petrol fiyatları ve artan hacimlerden kaynaklandığı” belirtildi.

Saudi Aramco Üst Yöneticisi (CEO) Amin Nasser, mevzuya ait değerlendirmesinde, global ham petrol fiyatlarının devam eden ekonomik görünüme ait meçhullükten etkilendiğini vurgulayarak, “Uzun devirli görüşümüz, dünyanın daha uygun fiyatlı ve emniyetli güç muhtaçlığı göz önüne alındığında, petrol talebinin gelecek 10 yıl boyunca artmaya devam edeceği istikametinde.” tabirini kullandı.

Saudi Aramco, 3. çeyrekte hissedarlarına 18.8 milyar dolar temettü ödemesi yapacak. Bu da bu alanda dünyanın en yüksek ödemesi olarak dikkati çekiyor.

Suudi Arabistan, çöllerinde yüzeye yakın bulunan geniş petrol kaynaklarıyla dünyada petrolü en ucuz üreten ülkelerden biri olarak biliniyor.

Uluslararası Finans Enstitüsü’ne (IIF) nazaran, bir varil petrolün fiyatındaki her 10 dolarlık artış için Suudi Arabistan yılda 40 milyar dolar daha kazanıyor.

(AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir