Rusya’dan tahıl anlaşmasının uzatılmasına onay

Bakanlıktan yapılan açıklamada, İstanbul’da 22 Temmuz’da imzalanan dörtlü (Rusya, Türkiye, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler) mutabakatın 18 Kasım’da sona ereceği belirtildi.

Taraflardan rastgele birinin itirazı olmadığı takdirde mutabakatın 120 gün daha otomatik olarak uzayacağı hatırlatılan açıklamada, “Böyle bir itiraz gelmedi. Rus tarafı, Karadeniz Girişimi’nin teknik olarak uzatılmasına, kapsam ve müddetinde rastgele bir değişiklik yapılmaksızın müsaade veriyor.” tabirleri yer aldı.

RUS TARAFININ TELAŞLARI VURGULANDI

Söz konusu mutabakatların birbirine bağlı “paket” niteliği taşıdığı ve Rus tarım eserlerinin de ihracatının normalleştirilmesine ait Rusya ile Birleşmiş Milletler (BM) Memorandumunun tesirli bir formda uygulanması gerektiği tabir edilen açıklamada, “BM’nin bu bahisteki yükümlülüklerini yerine getirmek için yoğunlaşmalarını, Rus gübre ve besin tedarikinin önündeki manilerin kaldırılmasına yönelik çalışmaların orta sonuçları hakkında bize verilen bilgileri not ettik. Tüm bu sıkıntılar, ‘paket’ mutabakatın uzatıldığı 120 gün içinde çözülmelidir.” biçimindeki değerlendirmeler paylaşıldı.

Avrupa Birliği (AB) limanlarında Rusya’nın gelişmekte olan gereksinim sahibi ülkelere hibe ettiği 300 bin tonluk Rus gübresinin tutulduğu anımsatılan açıklamada, gübre üzerindeki blokenin kaldırılması için çalışmaların başlatıldığı belirtildi. Açıklamada, acil olarak gereksinim duyulan bu teslimatta gecikme yapılmamasının kıymeti vurgulandı.

Karadeniz’deki insani koridorun kışkırtıcı askeri gayelerle kullanılmasına yönelik her türlü teşebbüsün kararlılıkla bastırılacağı konusunda açık olunması gerektiği vurgulanan açıklamada, gelecekte Rusya’nın dert ve kaygılarının tam olarak dikkate alınıp mutabakatın uygulanmasının beklendiği bildirildi. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir