Rekor kırıldı! 2022 yılının en çok kazanan 10 futbolcusu belli oldu

Futbol dünyasında artık çılgın sayıların söylem edildiği devirde futbolcular yıllık fiyatlarıyla dudak uçuklatmaya başladı. 2022 yılının en fazla yıllık fiyat kazanan oyuncuları listesini Forbes araştırdı. Cristiano Ronaldo ve Lionel Messi’nin tepeyi bıraktığı yıllarda en çok kazanan oyuncunun geliri dudak uçuklattı.

Forbes’un araştırmasına nazaran Lionel Messi ve Cristiano Ronaldo en üst iki basamakta artık yer almadı. İki efsanevi futbol adamının yıllık en az 100 milyon dolar kazanması ve 2022 yılının en fazla kazanan 10 futbolcusu için belirlenen listede rekoru geliştirmesi dikkat çekti. Futbolun en fazla kazanan 10 oyuncusu bu dönem 652 milyon dolarlık bir geliri cebine koydu.

2014’TEN SONRA ZİRVEDE

Forbes’da yer alan haberde; Cristiano Ronaldo ve Lional Messi’nin 2014’ten bu yana her yıl yarar listesinde birinci iki sıraya sahip olduğu kaydedildi. 2019’da Lionel Messi’nin 127 milyon dolar ve Cristiano Ronaldo’nun 2021’de 125 milyon dolar ile meslek tepesinde yer aldığı belirtildi. Kylian Mbappe’nin ise 2021 ve 2022’de 130 milyon dolar ile dünyanın en çok kazanan atletleri listesine girdiği aktarıldı.

RONALDO VE MESSİ’DEN KRİPTO PARA HAMLESİ

Forbes yaptığı araştırmada 35 yaşındaki Lionel Messi’nin bu dönem 100 milyon dolar (saha dışında 55 milyon dolar) kazanmasının beklendiğini, 37 yaşındaki Cristiano Ronaldo’nun ise 100 milyon dolar (saha dışında 60 milyon dolar ile, öteki oyunculardan daha fazla) kazanmasının beklendiğini belirtti. Lionel Messi ve Cristiano Ronaldo’nun geçtiğimiz yıl kripto para şirketleri ile anlaştığı kaydedildi. Lionel Messi’nin Socios’tan yıllık 20 milyon dolar alacağı, Cristiano Ronaldo’nun ise açıklanmayan bir meblağ karşılığında Binance ile paydaşlık kurduğu aktarıldı.

RONALDO VE MESSİ’Yİ GERİDE BIRAKTI

Forbes’un derlediği haberde; Cristiano Ronaldo ve Lionel Messi’nin 2018’de birinci defa yıllık toplam 100 milyon dolarlık geliri cebine koyduğunda iki oyuncunun da 30’lu yaşlarında ve mesleklerinin tepesinde olduğu belirtildi. Kylian Mbappe’nin bu muvaffakiyete şimdi 23 yaşında ulaşması dikkat çekti.

REKOR KIRDI

Fransız yıldızın 2022-2023 döneminde vergiler düşülmeden evvel 128 milyon dolarlık bir parayı cebine koyacağının iddia edildiği yazıldı. Kylian Mbappe’nin bu gelirle dorukta yer aldığı ve tüm vakitlerin rekorunu kırdığı belirtildi. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un dönem başında grupta kalması için genç futbolcuya davette bulunduğu hatırlatıldı. Real Madrid’in de peşinde olmasına karşın Kylian Mbappe’nin Paris Saint Germain ile 3 yıllık mukavele uzatması hatırlatıldı.

YATIRIMLARIYLA DİKKAT ÇEKTİ

Kylian Mbappe’nin mukavele ayrıntılarının açıklanmadığı, uzman ve araştırmacılara nazaran; Paris Saint Germain’den yıllık 110 milyon dolar alacağının beklendiği kaydedildi. Kylian Mbappe’nin tıpkı vakitte Nike, Dior, Hublot, Oakley ve Panini ile olan iştiraklerinden saha dışında 18 milyon dolar kazandığı belirtildi. Kylian Mbappe’nin saha dışındaki ilgi alanlarının bununla bitmediği EA Sports’un FIFA oyununda 3 yıl art geriye kapakta yer aldığı ve fantezi NFT platformu Sorare ile hem büyükelçi hem de yatırımcı olarak anlaştığı vurgulandı.

Sorare’nin kurucu ortağı ve CEO’su Nicolas Julia’nın Haziran ayında yaptığı açıklamada, “O şimdiden global bir ikon” dediği hatırlatıldı.

İLK 3’TEN HARİKA GELİR

Forbes’da yer alan haberde; en yüksek fiyatlı on futbolcunun geçen yıl 585 milyon dolar kazandığı bu dönem ise 652 milyon dolar ile dorukta yer aldığı belirtildi. 2022’nin en çok kazanan 3 futbolcusunun toplam gelirinin dorukta yer alan 10 oyuncunun toplam gelirinin yüzde 50’sine sahip olduğu kaydedildi. Covid-19 pandemisinin akabinde futbol endistürisinin yine toparlanmaya başladığı belirtildi.

HAALAND LİSTEDE 6’NCI SIRADA

Manchester City’nin yıldızı Erling Haaland’ın ise bu dönem kendisi için ödenen 63 milyon dolarlık transfer fiyatının hakkını verdiği kaydedildi. Norveçli yıldızın bu dönem 35 milyon dolar maaş aldığı ve birebir vakitte saha dışında da 4 milyon dolarlık bir muahedesinin bulunduğu vurgulandı. Yıllık çıkar listesinde birinci sefer birinci 10’da yer alan Erling Haaland’ın listede Kylian Mbappe’nin akabinde 30 yaşın altındaki tek futbolcu olduğu kaydedildi. Erling Haaland ve Kylian Mbappe’nin önümüzdeki yıllarda futbola hükmedecek bir gençlik hareketiğini başlattığı belirtildi.

İşte 2022 yılının en çok kazanan 10 futbolcusu…

1- Kylian Mbappe: 128 milyon dolar / Saha içi: 110 milyon dolar
2 – Lionel Messi: 120 milyon dolar / Saha içi: 65 milyon dolar
3 – Cristiano Ronaldo: 100 milyon dolar / Saha içi: 40 milyon dolar
4 – Neymar: 87 milyon dolar / Saha içi: 55 milyon dolar
5 – Mohamed Salah: 53 milyon dolar / Saha içi: 35 milyon dolar
6 – Erling Haaland: 39 milyon dolar / Saha içi: 35 milyon dolar
7 – Robert Lewandowski: 35 milyon dolar / Saha içi: 27 milyon dolar
8 – Eden Hazard: 31 milyon dolar / Saha içi: 27 milyon dolar
9 – Andres Iniesta: 30 milyon dolar / Saha içi: 25 milyon dolar
10 – Kevin De Bruyne: 29 milyon dolar / Saha içi: 25 milyon dolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir