Mavi balonlar Bursa’dan gökyüzüne bırakıldı

BURSA (İGFA) – Tüm Türkiye’de olduğu üzere Bursa’da da diyabete dikkat çekmek emeliyle 14 Kasım Dünya Diyabet Günü’nde çeşitli programlar düzenlendi.

Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş da eşi Sevinç Aktaş ile birlikte Bursa Tip-1 Diyabetliler Derneği tarafından düzenlenen kahvaltı programında diyabetle gayret eden çocuklarla ve aileleriyle buluştu. Programa Lider Aktaş’ın yanı sıra Bursa Kent Kurulu Lideri Şevket Orhan, Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Erdal Eren, Bursa Uludağ Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Halil Sağlam, diyabetle uğraş eden çocuklar ve aileleri katıldı.

Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü’nün kutlu olmasını dilerken, manalı günde programı düzenleyen Bursa Tip-1 Diyabetliler Derneği’ne teşekkür etti. İnsanlık var hayli türlü türlü rahatsızlıkların ortaya çıktığını tabir eden Lider Alinur Aktaş, gelişen teknolojiyle birlikte tıbbın de ilerlemesiyle birlikte birçok kolaylığın insan hayatına sunulabildiğini söyledi. Kendi eşinin de Tip-2 diyabetli olduğunu tabir eden Lider Aktaş, “Yaklaşık 20 yıldır insülin kullanıyor. Mevzuyla alakalı biraz bilgi sahibiyim. Bilhassa çocuklarda bu olduğunda aileleri daha da etkiliyor. Artık hocalarımızın hüneri, tıbbın da geldiği noktayla bir arada aygıtlar sayesinde diyabeti daha denetimli bir halde götürmek mümkün. Bununla yaşamayı öğrenmek gerekiyor. Bunu hayat düsturu haline getirmek lazım. Bu noktada annelerin fedakarlığı çok kıymetli. Her sene yaklaşık 80 bin çocuğun diyabetli doğduğu iddia ediliyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak her türlü dayanağı vermeye hazırız. Hayatta hiçbir şey imkansız değil. Çocuklarımızı da diyabet konusunda daha fazla bilinçlendirmeliyiz. Dünya Diyabet Günü’nünüz kutlu olsun. Allah tüm evlatlarımıza şifalar versin” dedi.

Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Erdal Eren, diyabetin bir hastalık olmadığını vurgulayarak diyabetli bireyler tabirinin daha hakikat olacağını lisana getirdi. Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş’a takviyelerinden dolayı teşekkür eden Erdal Eren, “Diyabetli çocukların ailelerinde hayli büyük yükler var. Bir diyabetli günde en az 4 kere insülin yapması gerekiyor. En az 6 kere kan şekerine bakmak zorunda. Kan şekerini etkileyen 42 faktör var. Yapılan çalışmalarda bir diyabetlinin kan şekerini düzenlemek için beyninde günde 300 kere uğraş verdiğini gösterdi. Biz onlara dayanak vermeliyiz. Şuan en uygun dayanak de sensör. Bu sensör sayesinde bu 300 sayısını azaltabiliriz. Bir diyabetli anne ve babanın çocuğunu düşündüğü an ise sonsuzdur” diye konuştu.

Başhekim Prof. Dr. Halil Sağlam, tüm diyabetlilerin 14 Kasım Dünya Diyabet Günü’nü kutladı. Tip-1 diyabeti bir hastalık olarak görmediklerini söyleyen Sağlam, diyabetli çocukların çok âlâ bir tertiple ve ailelerinin şekerlerini düzgün ayarlamaları halinde diyabetli olmayan insanlardan daha sağlıklı yaşayabileceğini lisana getirdi. Şekerini uygun ayarlayan diyabetlilerin olağan insanlardan 10-15 sene daha uzun yaşadığını anlatan Sağlam, hiçbir diyabet komplikasyonuna maruz kalmadan çok sağlıklı bir hayatı kurgulamanın mümkün olduğunu belirtti.
Bursa Tip-1 Diyabetliler Derneği Lideri Yadigar Aydın, dernek olarak Tip-1 Diyabet teşhisi konulan tüm çocuklara takviye olmaya çalıştıklarını belirtti. Diyabete yönelik daha kalıcı bir tedavi sisteminin bulunmasını temenni ettiklerini söyleyen Aydın, kendilerine her vakit takviye olan Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş’a ve programa katılanlara teşekkür etti.

Konuşmaların akabinde Erdal Eren ve Yadigar Aydın tarafından dayanaklarından ötürü Lider Aktaş’a ve Engelliler Şube Müdürü Yasemin Şavşatlı’ya teşekkür plaketi verildi. Programın sonunda Lider Aktaş ve diyabetli çocuklar, umudun simgesi olan mavi balonları bu kere Filistin ve Gazze’deki çocukların tekrar özgürlüklerine kavuşması dilekleriyle gökyüzüne uçurdular.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir