Miçotakis’ten dayanışma yorumu: İlişkilerde iyileşme sağlayabilir

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen zelzelelerin akabinde ikili münasebetlerde dayanışmayla birlikte oluşan olumlu atmosferin, Türkiye-Yunanistan bağlantılarında güzelleşme sağlayabileceğine inandığını belirtti.

Kozani’de basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Miçotakis, Yunanistan’dan giden arama kurtarma takımlarının, Türkiye’de hayat kurtarmasından duyduğu memnuniyeti ve gururu lisana getirdi.

“Bu dramın içinden uygun bir şey çıkabilir”

Miçotakis, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ikili bağlarda düzgünleşme olabileceği tarafındaki açıklamalarını not ettiğini belirterek, “Anlaşmazlıklarımız var. (Bunlar) Milletlerarası hukuk ölçütünde ve yeterli komşuluk ilgilerine saygılı bir halde çözülebilir. Nihayetinde, bu trajedinin de ortaya koyduğu, halklarımız ortasındaki duygusal bağa inanıyorum. Sahiden, bu dramın içerisinden tahminen de Türk-Yunan ilgileri için daha uygun bir şey çıkabileceğine inanıyorum” dedi.

Yunan halkının, Türk halkına takviyesine devam edeceğine inandığını kaydeden Miçotakis, zelzeleden etkilenen bölgelerin yine inşa uğraşında da Yunanistan’ın komşu ülke olarak üzerine düşen rolü üstleneceğini söz etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir