Lübnan’da mülteci kampında yangın: 2 kişi hayatını kaybetti

Lübnan’ın Baalbek ilçesinin Arsal kasabasında mültecilerin yaşadığı kampta yangın çıktı. Yangında iki kişi hayatını yitirdi. Lübnan devlet ajansı NNA’nın aktardığına nazaran, Şafak mülteci kampında bu sabah erken saatlerde çadırlarında yangın çıkması sonucu 31 yaşındaki Suriyeli bir bayan ile 5 yaşındaki çocuğu ömrünü yitirdi. Yangının çıkış sebebi şimdi belirlenemedi.

Yangınla ilgili AA’ya konuşan görgü şahitleri da kampta çıkan yangın sebebiyle beş çadırın büsbütün yandığını aktardı. Yangın, Arsal’dan gelen itfaiye grubunun çalışmalarıyla söndürülürken, yangının akabinde hastaneye kaldırılan anne ve çocuk hayatını yitirdi.

LÜBNAN’DA KAYITLI 900 BİN SURİYELİ MÜLTECİ VAR

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün (HRW) 2023 Dünya Raporu’nda paylaştığı bilgilere nazaran, Lübnan’da yaklaşık 900 bin kayıtlı Suriyeli mülteci bulunuyor. Hükümet, 500 bin Suriyelinin daha ülkede kayıtsız olarak yaşadığını kestirim ediyor. Rapora nazaran, Lübnan’daki Suriyeli mültecilerin sırf yüzde 16’sının ülkede oturma müsaadesi var. Lübnan’da Suriyeli mültecilerin yanı sıra yaklaşık 174 bin Filistinli mültecinin de olduğu varsayım ediliyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir