AB’den İran’a yaptırım geliyor

İran’da 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin 16 Eylül’de ahlâk polisince gözaltına alınmasının akabinde hayatını kaybetmesiyle başlayan sokak şovları ülke geneline yayılmıştı.

Bu şovlar, İran’da 1979 ihtilalinden beri yaşanan en şiddetli başkaldırılardan biriydi.

Aktivistlerce yönetilen HRANA haber ajansına nazaran, şovlarda şimdiye kadar 336 gösterici ölürken, yaklaşık 15,100 kişi gözaltına alındı.

AB, Ekim’deki birinci yaptırım paketi kapsamında 15 İranlı kişi, ve Amini’nin vefatıyla ve şovlardaki şiddetle irtibatlı olan kurumlara karşı seyahat yasağı getirmiş ve bunların varlıklarını dondurmuştu.

AB’nin iki diplomatı hafta sonu Reuters’e yaptığı açıklamada, yeni yaptırım paketi kapsamında insan hakları ihlalleri nedeniyle İran’daki 31 kişi ve kuruluşun yaptırım listesine dahil edilebileceğini açıkladı. Diplomatların verdiği bilgiye nazaran kelam konusu kişi ve kurumlara yönelik seyahat yasağı ve varlık dondurulması üzere yaptırımlar getirilebilir.

AB dışişleri bakanlarının bugün Brüksel’de yapacağı toplantıda ana gündem hususlarından biri de Ukrayna’daki savaş olacak. Salı günüyse savunma bakanları toplantı yapacaklar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir