Kırgız arama kurtarma ekibi ülkesinde törenle karşılandı

Kahramanmaraş merkezli ve 11 ili etkileyen sarsıntılardan sonra Türkiye’de arama kurtarma çalışmalarına katılan ve misyonunu tamamlayarak ülkesine dönen Kırgızistan grubu, havalimanında merasimle karşılandı.

Kırgız arama kurtarma takımı için Manas Havalimanı’nda düzenlenen karşılama merasimine, Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisi Ahmet Sadık Doğan, Kırgızistan Acil Durumlar Bakanı Boobek Ajikeyev, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alpaslan Ceylan ve öğrencileri, sivil toplum örgütleri temsilcileri, Kırgız ve Türkler katıldı.

Törende, Kırgız ve Türk bayrakları ile arama kurtarma takımının meslektaşları tarafından “Memleketinize beğenilen geldiniz”, “Vatanın çocuklarına alkış” yazılı afişler açıldı.

Bakanlığın orkestrası eşliğinde karşılanan takıma çiçekler takdim edildi ve Kırgız ulusal marşı okundu.

“Biz kardeş halk olarak elimizden gelen yardım elimizi uzattık”

Acil Durumlar Bakanı Ajikeyev, burada yaptığı konuşmada,

“Bugün biz ağır vazifeden dönen arama kurtarma takımını karşılıyoruz. Türkiye’de meydana gelen sarsıntılar bizim kardeş halkımıza büyük ve ağır tesir yaptı. Biz kardeş halk olarak elimizden gelen yardım elimizi uzattık.”

dedi.
Ajikeyev, bir yıl evvel İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile yaptığı görüşmeyi hatırlatarak,

“Görüşmede biz memleketler arası arama kurtarma takımını kurmayı hedefledik. Türkiye’den gönderilen Türk arama kurtarma eğitmen takımı, Kırgız meslektaşlarına seminer verdi. Sayın Bakan Süleyman Soylu’nun dayanağı ile Kırgız arama kurtarma takımı güçlendirildi ve biz de arama kurtarmada kullanılan köpekleri yetiştirme ünitesini canlandırdık.”

diye konuştu.

Türkiye’de arama kurtarma çalışmalarında yer alan grup üyelerini tebrik eden Ajikeyev, 8 kişiyi enkaz altından çıkardıkları ve 198 cenazeye ulaştıkları bilgisini paylaştı.

“Bunu hiçbir vakit unutmayız”

Doğan da Kırgızistan’ın, üzücü sarsıntı felaketi sonrasında yardıma koşan birinci ülkelerden olduğunu belirterek,

“Hayatlarınızı tehlikeye atarak canlar kurtardınız. Depremzedelerin yardımına koştunuz. Kardeşliğimizin kuvvetlenmesi ve daha da güçlenmesi için Türkiye’de Türk kardeşlerinizin yanında oldunuz. Bunu hiçbir vakit unutmayız. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Türk halkı ismine hepinize şükranlarımızı bildiriyoruz. Türkiye ile Kırgızistan’ın kardeşliği daim olsun.”

ifadelerini kullandı.
Kırgız kurtarma grubundan Mirza Kabılbekov yaptığı açıklamada,

“Aralıksız arama kurtarma faaliyetlerine katıldık. Kahramanmaraş halkına çok teşekkür ediyorum. Onlar bizi çok hoş kabul etti.”

dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir