Kefalin kaderi plastik halka

Denizlerde son vakitlerde tek kullanımlık plastiklerin oluşturduğu kirlilik, gözle görülür halde artıyor. Plastik kirliliği suya ziyan verdiği üzere deniz ekosistemini de olumsuz etkiliyor. Vakit zaman denizlerdeki plastikler deniz canlılarına ziyan veriyor. Bu olaylardan biri geçen günlerde Konyaaltı ilçesindeki marinada yaşandı. Marinada yüzen kefal balığının, denize atılan plastiğe sıkıştığı görüldü. Sürüsüyle yüzen balığın etrafındaki yuvarlak plastiğin, denizlerdeki plastik tehlikesinin canlıların hayatına verdiği olumsuzluğu gözler önüne serdi.

‘ÖLÜMÜNE SEBEP OLABİLİR’

Görüntüleri yorumlayan AÜ Su Eserleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, Antalya Körfezi’nin yavaş yavaş plastiğe kaybedildiğinin altını çizerek, “Bir insanın tabiata acımasızlığını, yalnızca insanın kendini düşündüğünü anımsatıyor izlediğim imajlar. İnsanın ne kadar berbat olduğunu görüyorum. İnsanoğlu, kullandığı her atığı geri dönüşüme göndermiyor. Kara kirlenince sular, denizler, akarsular da kirleniyor. Denizi çöplük üzere kullanmaya başladık. İmgelerde kefal balığının üzerinde plastik bir halka bulunuyor. O balık büyüdüğü vakit onu sıkmaya başlar. Hayatını olumsuz etkileyecek. Tahminen de ileride vefatına sebep olacak. Plastik kirliliğinin ne boyuta vardığının göstergesi bunlar” diye konuştu.

‘BU YÜZYILIN EN BÜYÜK BELASI’

Antalya Körfezi’nde plastik tehlikesine dikkati çeken Prof. Dr. Gökoğlu, “Her dalışımızda çok sayıda plastik atığa maruz kalıyoruz. Son vakitlerde şeffaf plastiklerle balık avcılığı yapılıyor. Plastik pet şişeleri kesip içerisine çakıl taşı ve ekmek koyup onunla balık yakalayıp daha sonra almıyorlar. Plastik atık bu yüzyılın en büyük belası. Devletlerin plastik atıklara karşı önlemler alması gerekiyor” dedi.

Plastiklerin deniz ekosistemini olumsuz etkilediğini söyleyen Prof. Dr. Gökoğlu, “Plastik daha çok kıyılarda, körfezlerde, akıntıların olduğu yerlerde çok görülüyor. Sıçan Adası ile Balıkçı Barınağı ortasında bulunan bölgede çok sayıda plastik atık gördüm. Plastikler yüzüyordu. Antalya Körfezi’nde denizlerimizi kaybetmeye başladık” diye konuştu. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir