KASKİ’den su sayaçları için don uyarısı

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Kayseri Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon Yönetimi Genel Müdürlüğü, kış aylarında hava sıcaklıklarının apansız düşmesi ile birlikte su sayaçları ve tesisatlarında oluşabilecek donma riskini engellemek için birtakım değerli ihtarlarda bulundu.

Açıkta bulunan su boruları ve sayaçlarının esirgeyici malzemelerle sarılması gerektiğini belirten KASKİ, bilhassa yüksek rakımlı ilçelerde, soğuğa karşı rastgele bir yalıtımı olmayan su sayaçlarının muhakkak bir mühlet kullanılmadığında donduğuna dikkat çekti.

KASKİ Genel Müdürlüğü tarafından yazılı bir açıklama yapılarak, kış aylarında hava sıcaklıklarının birdenbire düşmesi ile birlikte su sayaçları ve tesisatlarında oluşabilecek donma riskini engellemek için abonelere kimi kıymetli ikazlarda bulunuldu.

Açıkta bulunan su sayaçları ve su borularının soğuk hava ile temas etmeyecek biçimde kapatılarak izole edilmesi gerektiğine vurgu yapılan açıklamada şu tabirlere yer verildi: “Su tesisatları, iklim değişikliklerine karşı korunması en çok kıymet arz eden donanımlardır. Bu nedenle havaların soğuduğu bu günlerde açıkta olan su sayaçları ve tesisatta yer alan borular soğuğa karşı yalıtımlı olmadığından suyun kullanılmadığı vakitlerde donmaktadır. Kışın su sayacı ve borularının ısı yalıtım gereçleri ile kaplanarak korunması gerekir. Sayacın etrafı izocam, talaş yahut gibisi gereçler ile muhafaza altına alınarak, muhtemel bir sorunun önüne geçilmelidir. Donma halinde ise sayaca, sıcak su dökülmesi yahut ateş tutularak açılmaya çalışılması, su elemanlarının patlamasına ve maddi hasarın daha da artmasına neden olmaktadır. Bu nedenle donma ile karşı karşıya kalınması durumunda abonelerimizin, sayaca rastgele bir müdahalede bulunmadan, abone numaraları ile birlikte 185 Davet Merkezi’ni yahut 0352 432 0 432 no’lu telefon numarasından KASKİ Genel Müdürlüğü’nü aramaları gerekmektedir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir