Karamollaoğlu: Bu seçim tahminlerin ötesinde netice verecek

ANKARA – Cumhurbaşkanı adaylarının belirlenmesinin akabinde iktidardan muhalefete tüm ittifakların gündeminde Meclis seçimlerinde iş birliği arayışı var. Millet İttifakı bir tarafta kimi vilayetlerde ortak liste çıkarmayı konuşuyor, öteki tarafta Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu’nun gündeme getirdiği Saadet Partisi, DEVA ve Gelecek Partisi’nin içinde yer alacağı “İttifak içinde ittifak” formül müzakere ediliyor. Listelerin teslim edileceği 9 Nisan’a kadar devam etmesi beklenen görüşmelerin nasıl sonuçlanacağı merak konusu.

İktidar kanadı açısından da liste tartışmalarının yanı sıra Tekrar Refah ve Hüda Par ile ittifakı genişleten AK Parti’nin bu kararlarının seçime nasıl tesir edeceği tartışılıyor. Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu, Millet İttifakı içindeki iş birliği arayışını Meclis seçimlerinde çoğunluğu sağlamak için elzem görürken AK Parti’nin son dakika Cumhur İttifakı’nı genişletme adımları için “Tayyip Beyefendisi şu an birazcık panik içinde görüyorum. Kaybetme ihtimalinin arttığını görüyorum” değerlendirmesinde bulunuyor.

Cumhurbaşkanlığı yarışına giren Muharrem İnce ve Sinan Oğan’ın adaylıklarını “Bir sonuç alınmayacağını bilmenize karşın bu türlü bir ısrarda bulunmanız seçim sonucunu, direkt doğruya Cumhurbaşkanlığı seçimini etkilemeye matuf bir çıkış” olarak yorumlayan Karamollaoğlu’na nazaran HDP’nin aday çıkarmama kararı ise, “Mantıklı bir tavır” oldu.

Karamollaoğlu tüm risklere rağmen seçim sonucu içinse argümanlı, “Bu seçim iddiaların ötesinde bir sonuç verecek. Birinci çeşitte kazanma ihtimali var. Kılıçdaroğlu’nun iddialardan daha fazla oy alacağını ve fark ortaya koyacağını zannediyorum” diyor.

Karamollaoğlu ortalarında Gazete Duvar’ın da bulunduğu bir küme gazetecinin seçim sürecine dair sorularına özetle şu karşılıkları verdi:

‘ÜÇLÜ İTTİFAK GÖRÜŞMELERİNDE BİRKAÇ GÜN DAHA BEKLENECEK’

Seçimde iş birliği çalışmaları hangi evrede. İttifak içinde ittifak olarak tanım edilen formülde bir sonuca ulaşıldı mı?

Henüz bir sonuca varılmadı. Birkaç gün daha sabredeceğiz. Bu ittifakın olması her üç parti için de parlamentoda Millet İttifakı’nın çoğunluğu için de değerli. Zira farklı başka seçime girdiğimizde birebir neticeyi elde edemiyoruz. Herkes kendi açısından sıkıntıyı mütalaa ediyor. Birkaç gün daha bekleyeceğiz.

Sonuç alınamazsa nasıl bir formülasyon olur?

Bu durumda biz seçime büyük ihtimalle 81 vilayette tek başımıza gireriz. Doğal bu biçimde girince alacağımız neticeyi net olarak göremeyiz fakat birlikte girdiğimiz vakit çok daha büyük bir muvaffakiyet elde ederiz kanaatindeyim.

2018 seçimlerinde olduğu üzere CHP yahut YETERLİ Parti listelerinden seçime girme formülü uygulanır mı?

Böyle birkaç kişi olabilir ancak onun için şimdiden bir şey söylemek olmaz. O son günün işi. Aşikâr bireylerin Meclis’te temsil edilmesini sağlayabilmek yahut şayet önemli bir sonuç elde edemezsek, Meclis’te bizim sesimiz olabilecek birkaç kişinin olması için. Çok büyük sayılar olmaz. Birtakım argümanlar dolaşıyor. Küme teşkil edecek kadar falan. Değil. Onlar biraz daha mahremiyet gerektiren çok özel bahisler. Şu anda bir şey söylemeyi, bunu bir pazarlık konusu vesaire yapmayı da yanlışsız bulmam.

Seçim iş birliği çalışmasında Saadet logosundan vazgeçmeyi düşünür müsünüz?

Türkiye de 2-5 milletvekili çıkaran vilayet adedi 25-30 civarında. Elbette buralarda soruna farklı yaklaşmak icap eder. Yani bunlar kesinlikle konuşulur, düşünülür. Biz seçime bütün vilayetlerde gireceğiz dediğimiz vakit, biz girmediğimiz takdirde desteklediğimiz, birlikte olduğumuz bir partinin oradan milletvekili çıkarması yahut onlar girmedikleri takdirde bizim çıkarmamız kelam mevzusuysa bu elbette görüşülür. Lakin bu yüzlerce milletvekili değil. 15-20 tane vilayette çıkaracağınız vekil sayısı 30 civarında. Yani bunu abartmamak icap eder lakin değerli. Arkadaşlar müzakere ediyorlar. Altılı Masa olarak bu problemlerde daima olarak görüşen arkadaşlarımız var. Ayrıyeten üçlü ittifakı da neticelendirmek için de bir çalışmanın, gayretin içindeyiz. Onun da ne vakit olacağı son gün muhakkak olur.

9 Nisan’da listeler teslim edilmeden evvel Altılı Masa toplantısı olur mu?

Böyle bir toplantıyı düşünmedik, konuşmadık. Muhtaçlık duyulursa, çabucak bir ortaya gelinir. Başkanlar esasen devrede. Herkes nihayet ihtilafları da ittifak ettikleri mevzuları aktarıyorlar, ona nazaran sonuçta bir karar verilmiş oluyor.

‘YENİDEN REFAH’IN ÇELİŞKİSİ’

İttifak yasası değişince ortak liste zarurî hale geldi görünüyor. Anlaşamazsanız parlamento çoğunluğunu elde etmeniz zora girmez mi?

Bu mevcut iktidar için de geçerli. Yani bir tarafta MHP girecek, başka taraftan MHP, AK Parti’nin listelerinden de aday gösterecek. Zira kendisinin küme kuracak kadar milletvekili çıkarma ihtimali zayıf gözüküyor. Tekrar Refah da gireceğiz diyor. Siz daima olarak Cumhurbaşkanlığı’na karşı hal sergilediniz. Cumhurbaşkanlığı babanızı bıraktı gitti, yeni bir parti kurdu. Artık gerisinden yalnızca cumhurbaşkanını desteklemek için oraya gideceksiniz, bu tarafta tekrar seçime gireceğim diyeceksiniz. Tam bir çelişki bana nazaran. Tayyip Bey’in bunlara istek göstermesinin sebebi zannediyorum, Tekrar Refah kendisi aday göstermezse kimi oyları kayacak. Bugün de kayma ihtimali büyük. Bundan ötürü Tayyip Beyefendi ona ‘siz girin’ diye buyruk verdi üzere geliyor. Yoksa bunun mantığını görmem. MHP’den ayrılan oyların da gideceği yerler var. Bu tasayı taşıdıkları için çelişkinin içindeler. Net bir hal sergileyemiyorlar. Bundan ötürü da işte başka farklı, hem partinin içinde zannediyorum birtakım milletvekilleri bulunacak hem de kendileri seçime gidip tamamını olmasa bile bir kısmını seçmenin kendine bağlı tutacaklar. Muhalefetin güçlenmemesi için.

Yeniden Refah’ın Cumhur İttifakı’na katılması sizi nasıl tesirler? Sizin tabanınızdan oraya bir yönelim olur mu?

Elbette bize tesiri olur, olumlu yararı olur…

Tayyip Beyefendi Meclisteki çoğunluğu da dikkate alacak ancak temel itibariyle Cumhurbaşkanlığı seçimi. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bu partilerden azar azar da olsa oy devşirebilirse bu kendi avantajına. Hüda Par için ortaya konan sayılar belirli. Buna demek ki gereksinim duyuyor. Onun için ben Tayyip Bey’in yaklaşımında nerede küçük de olsa bir oy potansiyeli görüyorsa elli bin, 100 bin… Onu kazanabilmek için bir atak yapmayı gerekli görüyor.

‘TAYYİP BEYEFENDİSİ PANİK İÇİNDE GÖRÜYORUM’

Bu matematik meblağ mı? Hüda Par’ın kimi söylemeleri Kürt seçmende, bayan seçmende aksi tepebilir mi?

İnsan telaşlı olunca, huzursuz olunca, bir yerden bir şeyler kazanıyorum derken öbür taraftan da kaybeder. Hüda-Par’a bugüne kadar oy vermiş olanlar bu seçimde Tayyip Bey’e oy verebilirler ancak Kürt seçmen oraya oy verenlerin çok çok fevkinde bir seçmen adet olarak. Yani biz belirli ölçüde insanı buradan kazanacağız derken daha fazlasını kaybetme ihtimali de olabilir. Sonuçta Tayyip Beyefendisi şu an birazcık panik içinde görüyorum. Kaybetme ihtimalinin arttığını görüyorum. Onun için de her yola başvurmaya muhtaçlık duyuyor, her devayı arıyor. Bundan ötürü da insan çok rahatlıkla yanılgı yapar. Yani benim şu oyu alırken neyi kaybederim kanısı orada yürümüyor anladığım kadarıyla.

‘KAZANAMAYACAĞINI BİLEREK SEÇİME GİRMEK ÖTEKİ BİR NİYET GEREKTİRİR’

Cumhurbaşkanlığı seçiminde 4 adaylı bir yarış olacak görünüyor. İnce’nin tavrını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kılıçdaroğlu-İnce görüşmesinden nasıl bir sonuç çıkacak bilmiyorum lakin 4 adayın seçime girmiş olması ister istemez neticeyi birinci tıpta etkileyecek gözüküyor. Seçimi kazanmayacağını bile bile bir seçime girmek öbür bir niyet gerektirir. O da cumhurbaşkanlığı seçimini etkilemektir. Ben 1 milyon, 3 milyon oy alacağım. Yani o niyetle girdiğiniz vakit kimden oy alacağınıza bağlı olarak denklem değişir. Hesaplanarak yapılan bir iştir. Vazgeçerler mi, geçmezler mi göreceğiz.

Ata İttifakı adayı Sinan Oğan’ın durumunu nasıl görüyorsunuz?

Aynı formda. Yani bir sonuç alınmayacağını bilmenize karşın bu türlü bir ısrarda bulunmanız seçim sonucunu, direkt doğruya Cumhurbaşkanlığı seçimini etkilemeye matuf bir çıkış. Onun da sonucunu göreceğiz.

‘BU SEÇİM VARSAYIMLARIN ÖTESİNDE SONUÇ VERECEK’

4 aday seçimin ikinci tipe kalmasına neden olabilir. Bu türlü olsa da ikinci cinse Erdoğan ve Kılıçdaroğlu’nun kalacağını söyleyebiliriz. Sizce 2. çeşidin riski nedir?

Bu seçim iddiaların ötesinde bir sonuç verecek diye düşünüyorum. Birinci çeşitte kazanma ihtimali var diye düşünüyorum. Kılıçdaroğlu’nun iddialardan daha fazla oy alacağını ve fark ortaya koyacağını zannediyorum. Olağan ki bu nihayet kestirim, zan. Tayyip Beyefendi de bunun tam aykırısını ispat edebilmek için kolları sıvadı. Her yolu da deniyor. Küme grup insanları da etkilemeye çalışıyor, toplumun genel bölümünü de etkileyebilmek için deva arıyor.

‘MASA’DA KRİZ AŞILDI, HENGAME EDECEK SORUN YOK’

Aday belirleme sürecinde sağlam bir kriz yaşadınız, o krizi bir formülle aştınız fakat tortusu kaldı mı? UYGUN Parti’nin ruhu da masaya döndü mü?
Yani Meral Hanım canlıydı, bir insanın canlı olması ruhunun da vücudunda olmasını gerektiriyor. Onun için herhalde ruhu da masadaydı.. Bunlar aşıldı, tekrar gündeme geleceğini düşünmüyorum. Cumhurbaşkanı adaylığı konusunda ittifak sağlandı. En değerli husus oydu. Başka partiler de kendileri seçimlere girecekler, orada da bir problemimiz yok. O halde hengame edecek bir sorun yok.

5-6 lider yardımcısı ile idare nasıl olacak diye tartışılıyor. Bu seçmenin başını karıştırıyor mu?

AKP karıştırmak için çok büyük uğraş sarf ediyor. 5-6 insan bir ortaya gelip karar verecek… Kabine de 5-6 değil 20-25 bakanla karar verilir. Bir bakanın imzası olmadığında o kanun o kararname yürümez. Niçin bunu mukayese etmiyorlar. AK Parti de Türkiye’yi 15 sene bu türlü yönetti. Bir sarsıntıya 1,5-2 gün geç müdahale ediyorsanız, sadece bu sistemden ötürü. Ordu, sonda bir taarruz olacak neredeyse karşılık vermek için Cumhurbaşkanı onayına muhtaçlık var. Bu türlü bir mantıkla olur mu?

Altılı Masa’da başkanların yürüteceği 5 Cumhurbaşkanı Yardımcısı misyonuna iki belediye lideri eklendi. UYGUN Parti iki belediye liderinin yardımcılığını ‘icracı yardımcılık’ diye farklılaştırarak sunuyor. Bundan rahatsızlık duyuyor musunuz?

Hayır. Sayın Kılıçdaroğlu, bu türlü bir ayrımın olmayacağını tutumuyla belirledi. Seçimde siyasi partilerin aldıkları sonuca nazaran de bakanlar ortasında bir dağılım yaparız. Orada müzakere edilir, konuşuluyor. Artık doğmamış bebeğe don biçmek derler ya, ne olacağı muhakkak değilken, bakanlıkları paylaşmak falan hakikat bir yaklaşım değil. Meral Hanım da tahminen geçmişte bir defa söylemiş olabilir ancak artık muhakkak bu türlü biri argümanım yok artık diyor. Seçimden evvel bu müzakereyi münakaşayı yapmak bize yarar değil ziyan getirir, ihtilaf çıkarır.

‘HDP MANTIKLI BİR HAL SERGİLEDİ’

HDP’nin aday çıkarmama kararını nasıl değerlendiriyorsunuz. Bu karar nedeniyle iktidar kanadından Millet İttifakı’na ağır tenkitler geliyor. Seçim sürecinde de devam edecek görünüyor.

HDP milletvekili seçimine başka giriyor. Aday çıkardığında seçilmeyeceği kesin. Mantıklı bir hal sergiledi. İktidar elbette bunu yapar da, muhalefet de Hüda Par’ı alıp yerden yere vurarak tıpkı etkiyi oluşturmaya çalışıyorlar. Bunlar biraz daha kısır döngü üzere. Siyasi parti mensubiyeti çok biçimde güçlendi. Prensiplerimize bağlı kalıp, bu yolda uğraş göstermeliyiz fakat bunu çok aşırı bir noktada karşı tarafa düşmanlık, hasımlık, hain yaftalarını yapıştırarak gündeme getirirsek gerçek olmaz.

Seçim güvenliği kaygınız var mı?

Var, yok diyemeyiz. En büyük telaşımız, sanki muhakkak bir biçimde sandıklara müdahale edilebilir mi? Sandıklara sahip çıkmak bunun için değerli. Ondan da kıymetlisi seçmen kütüklerine sahip çıkmak lazım. Bugün Türkiye’de aklımızın alamayacağı kadar göçmen var. Türk vatandaşı olmuş, birkaç milyon insan var diye düşüyorum. Seçim güvenliği komitesi var ancak kısmen çalışma yapılmasına karşın tam kâfi olduğumuzu düşünmüyorum şahsen.

Seçilecek yerlerden bayan adayınız olacak mı?

İnşallah olacak. Bir kez seçilmemiz lazım. GİK’te yüzde 10-15 bayan yoğunluğu var ancak bu sefer bizim kesinlikle seçilebilecek yerlerden bayanlar aday olacak, inşallah sonuç de alırız.

‘KEMAL BEYEFENDİ ÜÇ BAŞÖRTÜLÜ HANIMI ADAY GÖSTERİYOR’

CHP’de Emine Uçak üzere başörtülü aday adayları görüyoruz.

Kemal Beyefendi bu sefer CHP de bir ihtilal yapıyor, hiç kimsenin kestirim edemeyeceği isimleri aldı getirdi. Kendi içinde de birtakım zorlamalara sebep oluyordur tahminen lakin her şeye karşın Kemal Beyefendi üç başörtülü hanımı aday gösteriyor. Mesela Sivas’ta Yazıcıoğlu’nun oğlu, İstanbul’da cami müezzinini göstermesi değerli. Bu tip teşebbüslerde bunması ister istemez kendisine olan itimadı diğer kesitlerde de artırıyor.

‘TOPLUM ZAAFA UĞRAMAYA BAŞLADI’

6284 sayılı bayana yönelik şiddetle uğraş yasası tartışılıyor. Siz de maddede revizyona gidilmesi gerektiğini düşünüyor musunuz?

Kadına şiddetin önlenmesi devleti için bir vecibe. Ancak bugüne kadar alınan önlemler bunu sağlamadı. Gerekirse daha yaptırım gücü fazla olacak önlemlerin alınmasına gereksinim var. Ben misal olarak söylüyorum: Bir insan çıkacak, kendi çocuklarını, eşini hiç acımadan hunharca katletti. Gerekirse bu türlü durumlarda idam cezası bile getirilebilmeli. (6284 sayılı yasa) Değiştirilmesi gereken noktalar olur. Biz kanunları batıdan olduğu üzere alıp parlamentodan geçirmemeliyiz. Her unsur ayrıyeten görüşülmeli, tartışılmalı. Büyük bir bölümün gereksinim duyduğu konu ailenin korunması. Aile bir erkek bir bayan ve çocuklardan meydana gelir. 2 bayan, 2 erkek aile mevhumunun karşılığı değildir. İsmine ne derseniz deyin bunu aile diye kabul etmem. Toplum giderek zaafa uğramaya başladı. Nüfus artışları da azalmaya başladı. Yani tek ebeveynli aileler var. Bu çocuklar sağlıklı yetişmiyor. Toplumun geleceğini düşünüyorsak o vakit toplumun geleceğini teminat altına alacak kararları de kesinlikle düşünmek mecburiyetindeyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir