Karakolda 8 yaşındaki çocuğa dayağa 100 bin TL tazminat

Anayasa Mahkemesi, 2013 yılında Mersin Siteler Karakolu’nda polis memuru O.D. tarafından dövülen o periyot 8 yaşında olan D.Ö.’ye 100 bin TL tazminat ödenmesine karar verdi.

2013 yılında 2005 doğumlu D.Ö., ders çalışmak için Mersin Vilayet Emniyet Müdürlüğü ilkokul çağındaki çocukların bilgisayar ve internet muhtaçlıklarını karşılamaları ve ödevlerini yapmaları için Siteler Karakolu’nda kurduğu bilgisayar ve çalışma salonuna gitti.

Karakolun önünde arkadaşı M. ile hengame eden o periyot 8 yaşında olan D.Ö., polis memuru O.D. tarafından dövüldü.

Sözcü’nün haberine nazaran başsavcılık tarafından hazırlanan iddianamede yaşananlar şöyle özetlendi:

D.Ö. arkadaşlarıyla oynarken, arkAdaşı M. ile arbede etti. Karakol önünde nöbetçi bulunan polis memuru O.D., yanına gelerek D.Ö.’nün cinsel organına ve karnına ayağı ile vurdu.

D.Ö. bunun üzerine polis memuruna ana avrat sinkaflı küfürler etti. Bunun üzerine polis çocuğu kovalamaya başladı. Yakalayıp dövmeye başladı. Boynunu sıktı, başına vurdu, sol omuzuna vurdu.

Kafasını demir korkuluklar tekraren vurdu

Başka bir polisin ortaya girmesine rağmen çocuğu bırakmadı, küme aracının içine soktu ve çocuğun başını kadro aracının arka iç tarafındaki demir korkuluklara birkaç defa vurdu.

Bu kere üç polis daha geldi. Çocuğu karakolun mutfağına götürdüler. Elbiselerini çıkarıp elini yüzünü yıkadılar. Yüzüne buz tuttular. Elbise verdiler.

Çaydanlıkla yüzüne vurdu

Bu sırada polis memuru O.D., mutfağa geldi, çocuğu dövmeye mutfakta da devam etti. Çocuk ağlıyordu. Çocuğun yüzüne tokatla ve mutfakta bulunan çaydınlıkla vurdu.

Zırhlı araçta iki saat tuttu

O.D. daha sonra çocuğu zırhlı bir araca koyarak bilmediği bir yere götürdü. Araç içinde yaklaşık iki saat kadar tuttu. Tekrar Siteler Karakolu’na götürdü.

Sivil polisler tarafından Mersin Bayan Doğum ve Çocuk Hastanesi’ne götüren burada bir hafta yatarak tedavi gördü.

Daha sonra devam eden süreç sonunda hazırlanan raporlarda şu tespitler yapıldı:

1-Maruz kaldığı fizikî istismar olayına bağlı olarak kronik travma sonrasında gerilim bozukluğu geliştiği ve ruh sıhhatinin bozulmuş olduğu,

2-Yaşamını tehlikeye uğratmadığı, yaralanmasının Kolay Tıbbi müdahale ile giderilebilecek formda olmadığı, istikametinde raporların düzenlendiği anlaşılmıştır.

 Ailenin kabahat duyurusunun akabinde polisler hakkında dava açıldı. Mahkeme, 5 yıl sonra 2018 yılında verdiği kararda polis memuru O.D.’nin taammüden yaralama hatasından 1 yıl 10 ay 15 gün mahpus cezasıyla cezalandırılmasına ve kararın açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

Diğer 3 polis hakkında ise kamu görevlisinin kabahati bildirmemesi kabahatinden 7 ay 15 gün mahpus cezası verilmesine karar verildi. Lakin bu ceza da ertelendi.

Aile bu karara yaptığı itiraz da reddedilince Anayasa Mahkemesi’ne ferdî müracaatta bulundu.

Yüksek Mahkeme,  şu tespit ve değerlendirmelerde bulundu:

İlk derece mahkemesinin makus muamele faili O.D. hakkında mahpus cezasına ait HAGB kararı sonucunda deneme müddeti içinde hata işlememesi hâlinde bu ceza vaki olmamış sayılarak isimli ve memuriyet siciline yansımayacaktır. Verilen bu karar cezanın infazının ertelenmesinden daha güçlü bir tesire sahiptir ve sanığın cezadan muaf tutulması ile sonuçlanmaktadır. Ulaşılan bu sonucun bu tıp olaylara karışan kamu görevlilerine müsamaha ile yaklaşıldığı izlenimini uyandırdığı ve bu cins fillere eğilimi olan vazifelileri cesaretlendirebileceği üzere bireylerin bu kapsamda devlete ve adalet düzeneklerine olan inançlarını de zedeleyebileceği açıktır.

Buna nazaran somut olayda sanık O.D. hakkında HAGB kararı verilmesinin eziyet yasağının maddi ve tarz boyutunu ihlal ettiğine karar verilmesi gerekir.

Hüküm: Eziyet edildi

Anayasa Mahkemesi inceleme sonunda şu kararı kurdu:

Açıklanan münasebetlerle;

Başvurucu D.Ö.’nün eziyet yasağının ihlal edildiğine ait tezinin KABUL EDİLEBİLİR OLDUĞUNA,

Anayasa’nın 17. unsurunun üçüncü fıkrasında teminat altına alınan eziyet yasağının maddi ve metot boyutunun İHLAL EDİLDİĞİNE,

Kararın bir örneğinin eziyet yasağının ihlalinin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yine yargılama yapılmak üzere Mersin 1. Ağır Ceza Mahkemesine GÖNDERİLMESİNE,

Başvurucu D.Ö.ye net 100.000 TL manevi tazminat ÖDENMESİNE,

Kararın bir örneğinin Adalet Bakanlığına GÖNDERİLMESİNE OYBİRLİĞİYLE karar verildi.

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir