Bursa’da bir evde çıkan yangında 8’i çocuk 9 kişi yaşamını yitirmişti; yanan eve 3 ay önce taşınmışlar

Bursa’nın merkez Yıldırım ilçesinde bir apartman dairesinde çıkan yangında 8’i çocuk 9 kişi hayatını kaybetti. Yangında dumandan etkilenen baba ve 3 kişilik komşu aile ise hastaneye kaldırıldı. Bursa Valisi Yakup Canbolat, yaşları 3 ile 10 ortasında değişen çocuklar ve 30 yaşındaki annenin süreksiz muhafaza statüsündeki Suriyeli vatandaşlar olduğunu açıkladı. Ailenin yanan konuta 3 ay evvel taşındığı belirtildi

Dün saat 23.52 sıralarında Uludağ’ın eteklerindeki Değirmenönü Mahallesi Şehitler Caddesi’nde 4 katlı binanın birinci katında yangın çıktı. Hava sıcaklığının 7 derece olduğu mahallede sobadan kaynaklı yangına Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’na bağlı Mimar Sinan ve Kestel noktalarından takımlar müdahale etti.

İtfaiye grupları içeri girdiklerinde Suriye asıllı 8’i çocuk 9 kişinin cansız vücutlarıyla karşılaştı. Olay yerine 112 ambulans, kriminal ve asayiş grupları, AFAD takımları sevk edildi. 112 grupları de yangını söndürmek isterken zehirlenen baba ve üst kattaki 3 kişilik Suriyeli aileyi hastaneye kaldırdı. Bursa Valisi Yakup Canbolat, Bursa Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz ve Emniyet Müdürü Tacettin Aslan da olay yerine geldi.

“Yaşları 3 ile 10 arasında”

Bursa Valisi Yakup Canbolat yaptığı açıklamada, hayatını kaybedenlerin süreksiz muhafaza statüsündeki Suriyeli aile olduğunu tabir ederek, “Burada içerideki aileye ilişkin çocuklar, ikisi yeğenleri. Baba dışarıda. Gelip yangına müdahale ederken dumandan etkileniyor. 112 grupları Kestel Devlet Hastanesi’ne kaldırdı. Sıhhat durumu güzel. Yangında maalesef 9 Suriyeli kökenli kişi hayatını kaybetti. 1 anne baba ve çocuk Suriye asıllı 3 kişi de dumandan etkilendi. Onlar Şevket Yılmaz Eğitim Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Yaşları 3 ile 10 ortasında. Yangının çıkış sebebi itfaiye ön tespitlerine nazaran sobadan kaynaklı olma ihtimalinin yüksek olduğunu gösteriyor. Savcılarımız incelemesini yapıyor” dedi.

“Çocukların doğum tarihleri 2011 ve 2021 arasında”

Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş da, “Başımız sağ olsun. Gece yarısında yaşanan bir yangın. Birinci kat işyeri. 4 katlı işyeri. Yangın ikinci katta olmuş ve vefatlar da orada. 9 kişilik bir aile. Bir anne ve 8 çocuk. Çocuklardan 6’sı anneye ilişkin. Çocukların doğum tarihleri 2011 ve 2021 ortasında. Savcılarımız incelemeyi yapacaklar. Sobadan kaynaklı olduğu düşünülüyor. Başımız sağ olsun” diye konuştu.

“Sobadan kaynaklı bir yangın olduğunu biliyoruz”

Yıldırım Belediye Lideri Oktay Yılmaz, elim bir olayla karşılaştıklarını kaydederek, “Uludağ’ın eteklerinde Değirmönü Mahallesi’nde 4 katlı binada yangın çıkıyor. Yangında maalesef 9 kişiyi kaybetti. Bir anne 6 çocuğu ve 2 de çocukların kuzeni olmak üzere vefat ediyorlar. Binanın dördüncü katında 3 kişilik bir aile dumandan etkileniyor. Hastanedeler ve durumları uygun. Çocukların babası da yangını alınca geliyor ve dumandan etkilenip hastaneye kaldırılıyor. Çok acı bir olay. Sobadan kaynaklı bir yangın olduğunu biliyoruz” dedi.

Yangında anne Amine El Cesim, (30) Ahmet El Cesim (10), Ali El Cesim (10) Muhammet El Cesim (3) Yasir El Cesim (2) Ahmet El Cesim (6) Garam El Cesim (8) Maram El Cesim (10) Ali El Cesim (10) hayatını kaybetti. Çocukların 6’sının anne Amine El Cesim’e ikisinin ise kardeşine ilişkin olduğu öğrenildi.  Husseın Aljasem (36), Kestel Devlet Hastanesi’ndeki tedavisinin akabinde taburcu edildi. Yakınların tarafından hastaneden alınan Aljasem, cenazelerin bulunduğu İsimli Tıp Kurumu binası önüne geldi.

3 ay evvel taşınmışlar

Suriye’nin Halep kentinden 2017 yılında savaştan kaçarak Bursa’ya gelen ailenin Osmangazi ilçesi Mehmet Akif Mahallesi’ndeki bir konuta yerleştiği, 3 ay evvel de yangının çıktığı Yıldırım ilçesi Değirmenönü Mahallesi’ndeki daireye taşındıkları öğrenildi.

Kâğıt toplayıcılığı yaparak ailesinin geçimini sağlayan Husseın Aljasem’in kardeşi ile birlikte, bir yakınının cenazesi için taziye konutuna gittiği, oradayken konutunun yandığını öğrendiği belirtildi. Otopsi süreçlerinin tamamlanmasının akabinde cenazeler için DNA testi yapılacak. Akabinde 8’i çocuk 9 kişi, Erdoğan Köy Kent Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

İlk değerlendirmelere nazaran karbonmonoksit gazından zehirlendiler

İtfaiye yetkililerinden alınan bilgiye nazaran, bacanın tıkalı olmasından ötürü geri tepen duman evvel 9 kişinin yattığı odaya doldu. Bu sırada uykuda olan Amina Eltaha Elmuse ve 6 çocuğu ile eşinin kardeşinin 2 çocuğu karbonmonoksit gazından zehirlendi. Sobadan çıkan kıvılcımın yatağı tutuşturmasıyla da yangın çıktı. Alevler kısa müddette odayı sararken, zehirlenmeden ötürü şuurları kapanan anne ile 8 çocuk yanarak hayatını yitirdi.

Yangının kesin çıkış nedeni itfaiye raporu ve otopsi süreçlerinin akabinde muhakkak olacak. Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’nda görevlendirilen 1 Cumhuriyet başsavcı vekili ile 3 savcı soruşturmayı yürütüyor. (DHA- İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir