İsmail Saymaz: İyi Parti’nin BTP girişimi ve HDP ile gerilimi daha büyük bir krizin ayak sesleri; asıl fırtına, ortak adayın belirlenmesinde kopacak

Halk TV müellifi İsmail Saymaz, “İyi Parti’nin BTP teşebbüsü ve HDP ile yaşadığı tansiyon, daha büyük bir krizin ayak sesleri biçiminde okunabilir. Asıl fırtına, ortak cumhurbaşkanı adayının belirlenmesinde kopacak” görüşünü tabir etti.

Saymaz, Sırrı Süreyya Önder’in “Akşener’in gözleri ayakkabısını arıyor” değerlendirmesini aktardığı bugünkü yazısında, “Yani, Akşener huzursuz… Ve kalkmak istiyor” diye yazdı.

“Akşener’in Altılı Masa’da yaşadığı huzursuzluğu ortaya koyan gelişmelerden en aktüeli Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) daveti oldu kuşkusuz” diyen Saymaz, “İyi Parti ile BTP seçimde ittifak yapacak. Baş, Düzgün Parti’den ya Trabzon ya da İstanbul 3. Bölge’den milletvekili adayı gösterilecek. Gün sonunda reddedilen, Baş olmadı. Asıl reddedilen Akşener oldu” diye yazdı.

“Akşener’in BTP daveti, Altılı Masa’da kendisiyle ortak hareket edecek bir oya daha kavuşmak ve el yükseltmek içindi. BTP’nin oyu cumhurbaşkanı adayının belirlenmesinde tesirli olacaktı. Altılı Masa, bu türlü okudu” diyen Saymaz, bir öbür krizin de HDP ile yaşandığını tabir etti.

“Başta tabir ettiğim üzere Uygun Parti’nin BTP teşebbüsü ve HDP ile yaşadığı tansiyon, daha büyük bir krizin ayak sesleri halinde okunabilir. Asıl fırtına, ortak cumhurbaşkanı adayının belirlenmesinde kopacak” diyen Saymaz, şunları kaydetti:

“İyi Parti, Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığına direnç gösteriyor. Akşener, ‘Kazanacak aday’ derken Kılıçdaroğlu’dan diğer bir adayı ima ediyor. HDP oyuna muhtaç olmamak istiyor. Bu potansiyele sahip Mansur Yavaş, irade göstermiyor. Ekrem İmamoğlu ise uzak ihtimal görünüyor.Ne mi olur?

Kılıçdaroğlu adaylığını masaya getirdiğinde Akşener, ‘Ben bu talebi partimin Genel Yönetim Kurulu’na ve vilayet başkanlarıma sormam gerekiyor’diyecektir. Bu sistemlerden ‘Evet’ çıkması mümkün değil. Şu halde Akşener, ‘Başbakan olacağım’ demesine rağmen partisini birarada tutmak ve seçime motive etmek için cumhurbaşkanı adayı olabilir.

Hatay Vilayet Lideri Şefik Yakışıksız öncülüğündeki 81 vilayet liderinin, Akşener’in adaylığı için teşebbüs başlatması da elini kolaylaştıracak. Bugün değilse bile birkaç ay sonra Akşener’i, arayıp bulduğu ayakkabılarını eline almışken görebiliriz.”

Yazının tamamını okumak için .

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir