İnternet kısıtlanınca VPN kullanımı yüzde 853 oranında arttı

VPN kullanımıyla ilgili araştırmalar yapan TOP10VPN sitesine nazaran Taksim’de bombalı taarruzun düzenlendiği 13 Kasım günü Türkiye’de VPN talebi yüzde 853 oranında arttı. Artış oranının evvelki 30 günün ortalaması baz alınarak hesaplandığı belirtildi.

Türkiye’de VPN talebindeki artışa Twitter, Instagram, YouTube ve Facebook gibi ağlara erişimin süreksiz olarak kısıtlanması neden oldu. Toplumsal medya platformlarına erişimdeki kısıtlamanın yaklaşık 10 saat sürdüğü belirtildi.

İran ve Rusya’da VPN talebi

Sitenin daha evvel yayınladığı araştırmalara nazaran VPN talebinde çarpıcı bir artışın yaşandığı bir diğer ülke de İran. İran’da Mahsa Amini’nin gözaltında vefatı sonrası başlayan protestolarda idarenin 21 Eylül tarihinde Instagram ve Whatsapp’a erişimi bloke ettiğine dikkat çekildi. Bunun üzerine 22 Eylül günü VPN servislerine olan talep evvelki 28 günün ortalamasına nazaran yüzde 2 bin 164 oranında arttı. Talebin artmaya devam ettiği ve 26 Eylül günü protestolar öncesine nazaran yüzde 3 bin 82’lik artışla tepe yaptığı belirtildi.

Rusya’da ise Meta’nın Rus ordusuna yönelik şiddet daveti yapan paylaşımlara mani olmayacağını duyurması üzerine 12-13 Mart günleri Instagram’a yasak geldi. Bunun üzerine 14 Mart’ta VPN hizmetlerine olan talep yüzde 2 bin 692 oranında artış gösterdi.

“Virtual Private Network” yani Türkçe çevirisiyle “sanal özel ağ” tabirinin kısaltması olan “VPN”, internet kullanıcılarının engellemeleri aşmak için faydalanabileceği bir araç.

VPN, devlet denetimi altında bulunan bir ağa tâbi şahsî bir bilgisayarın, özgür internet üzerindeki bir sunucuya bağlanmasını mümkün kılıyor.

TIKLAYIN | BTK haberleşmeyi engelleyerek güvenliği tehlikeye attığının farkında mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir