İddia: DEVA ve Gelecek Partisi, HDP ile görüşmeye açık

Millet İttifakı’nın CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu cumhurbaşkanı adayı olarak açıklamasından sonra HDP’nin pozisyonu tartışılıyor. Salı günü İngiltere merkezli Reuters ajansına konuşan ittifaktan üst seviye isimler, HDP’nin dayanağının GÜZEL Parti ve Saadet Partisi seçmenlerini ‘caydırabileceğini’ söylemişti. Artık ise ajansa açıklamalarda bulunan kaynaklar, DEVA Partisi ile Gelecek Partisi’nin ‘HDP ile görüşmelere açık olduğunu’ lisana getirdi.

Ne olmuştu?

Geçtiğimiz günlerde Reuters’a konuşan Millet İttifakı’na dahil partilerden iki yetkili, HDP ile görüşmelerin, milliyetçi seçmenler ortasındaki dayanağı zayıflatabileceğinden korkulduğunu söylemişti. Saadet Partisi Sözcüsü Birol Aydın, Kılıçdaroğlu’nun ‘HDP’yi ziyaret etmesini gerektiğini’ lisana getirmiş ve şu sözleri kullanmıştı: ”Sayın Kılıçdaroğlu 13. Cumhurbaşkanı olarak 85 milyonun Cumhurbaşkanı olacak. Pek alışılmış olarak yarından itibaren, şu anda planlanıyor, Her bölümü STK’ları, siyasi partileri ziyaret edecek. Bu siyasi partilerden birisi de HDP’dir. HDP’yi ziyaret etmesi gerekir. Ziyaret etmemesi büyük eksiklik olur.”

Millet İttifakı’nda yaşanan cumhurbaşkanı adayı krizinin çözülmesinin akabinde açıklamalarda bulunan YETERLİ Parti Genel Lideri Meral Akşener ise “CHP, HDP ile görüşebilir. Fakat masaya asla getiremez” demişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir