Finlandiya, Rusya sınırına çit çekiyor

Rusya ile yaklaşık bin 340 kilometrelik hududu bulunan Finlandiya’nın Hudut Muhafızlığı, bu sonun kimi kısımlarına çit çekme çalışmalarına başladıklarını duyurdu. Buna nazaran Finlandiya, ülkenin doğusunda, Rusya sonundaki Imatra geçiş noktasının her iki tarafında 3 kilometre uzunluğunda bir çit inşa etmek için çalışmalara başladı.

‘HÜKÜMETİN SAĞLADIĞI FON, 70 KİLOMETRELİK BARİYER İÇİN KULLANILACAK’

AA’nın haberine nazaran, Finlandiya Hudut Muhafızlığı’ndan yapılan açıklamada, kelam konusu bariyer uygulamasının pilot basamakta olduğu söz edildi. Çalışmalara bugün orman temizliğiyle başlandığı söz edilen açıklamada, “Imatra geçiş noktasının her iki tarafında üç kilometre uzunluğunda çitin inşa çalışmalarına başlandı. Mart ayında yol üretimi ve çit montajına başlanacak. Akabinde teknik nezaret sistemi yapılacak. Pilot uygulamanın haziran sonuna kadar tamamlanması bekleniyor” tabirlerine yer verildi.

Sınır Muhafızlığı’nın açıklamasında, hükümet tarafından kelam konusu proje için sağlanan fonun 70 kilometrelik bariyer için kullanılacağı da aktarıldı.

Bariyerin 70 kilometrelik kısmın 2025’e kadar tamamlanması hedeflenirken, toplam uzunluğunun 200 kilometre olması planlanıyor. Dikenli tel, gece görüşlü kamera, ışık ve hoparlörlerin de bulunacağı 3 metre yüksekliğindeki çitin 380 milyon euro’ya mal olması bekleniyor.

NATO ÜYELİĞİ İÇİN FİNLANDİYA PARLAMENTOSUNDA OYLAMA YAPILACAK

Finlandiya, 24 Şubat 2022’de başlayan Rusya-Ukrayna savaşının akabinde İsveç ile birlikte NATO’ya üyelik başvurusu yapma kararı almış, iki ülke resmi müracaatlarını 18 Mayıs 2022 tarihinde yapmıştı. Finlandiya Parlamentosu, bu bağlamda NATO’ya iştirak mutabakatını bugün düzenlenecek oturumda oylayacak.

Finlandiya Adalet Şansölyesi Tuomas Poysti’nin açıklamasına nazaran, iştirak muahedesinin mecliste onaylanması sonrasında Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö muahedeyi imzalamak için azami üç ay bekleyebilecek. Ancak Niinistö geçtiğimiz hafta gazetecilere yaptığı açıklamada, muahedeyi yürürlüğe sokan maddeyi ‘parlamento onaylar onaylamaz’ imzalamak istediğini, fakat ‘pratik nedenlerin ortaya çıkması durumunda bekleyebileceğini’ söylemişti. Cumhurbaşkanı, “Ama Nisan’daki seçimlerin sonrasına kalmaz” diye eklemişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir