Erdoğan’dan seçim mesajı: Millet 14 Mayıs’ta gereğini yapacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti küme toplantısında konuşuyor.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“Ülke olarak her ne kadar birileri kabul etmese de asrın felaketi diye nitelenen 7.7 ve 7.6 ve sonrasında gelen büyüklüğü 6.6’ya kadar çıkan 11 bin 400 sarsıntı yaşadık. Bölgede 62 ilçede ve 10 bin 190 köyde çok önemli yıkımlara neden olan sarsıntıları yaşamaya devam ediyoruz. Büyüklükleri 4’ün, 5’in üzerine çıkabilen tedirginlik sürüyor. Sürecin olağan olmadığını tüm bilim insanları söylüyor. Türkiye bir çeşit zelzele fırtınasına tutulmuş durumdadır. Sarsıntıları engelleyebilmemiz mümkün değildir. Bize düşen misyon şudur; evvela zelzele öncesi altyapısıyla, konutlarıyla, işyerleriyle inançlı yerleşim yerleri inşa etmek, hazırlık yapmaktır. Akabinde ise en faal acil yardım çalışmalarını yürütmek, yaraları sarmaktır. Her iki hususta da ülkemiz son 20 yılda geçmişle mukayese edilemeyecek ilerleme kaydetmiştir.

14 MİLYON İNSANIMIZI DİREKT ETKİLEDİ: Seliyle, heyelanıyla, yangınıyla, kuraklığıyla daha farklı afetlerle de yüzleştik. Terörden sığınmacı akınına, siyasi ve toplumsal kaos denemelerine ve darbe teşebbüslerine kadar öbür sınamaları da bunların üzerine eklememiz gerekiyor. 6 Şubat’ta 11 vilayetimizi vuran zelzele fırtınası milletimize hepsinden büyük bir acıyı yaşattı. 500 km’lik çapa sahip 14 milyon insanımızı direkt etkiledi. Ağır kış kurallarının tesirli olduğu günde karşı karşıya kaldık. Yıkılan altyapının ve yaşanan karmaşanın getirdiği zorluklar ve hava koşulları bizi zorladı.

YIKIK BİNA SAYISI 31 BİNİN ÜZERİNDE: Son tespitlere nazaran yıkık, acil yıkılacak 203 bin 958 binada 583 bin 628 bağımsız kısım var. Bunların yüzde 98’i de 2000 öncesi yapılan binalardan oluşuyor. Yıkık bina sayısı 31 binin üzerindedir. Ülkemizdeki tüm arama kurtarma gruplarının, dünyadaki çok değerli arama kurtarma gruplarını topladık. 35 bin arama kurtarma görevlisine ulaşabildik. 271 bin kamu vazifelisi, 15 bin iş makinesi, 78 uçak, 115 helikopter, 38 gemi görevlendirdik. Gönüllülerle neredeyse yarım milyon insan depremzedelerin imdadına koştu. Ülkü bir arama kurtarma grubu 80 şahıstan oluşurken, en küçük ünitede 20 bireyden oluşması gerekiyor. Ülkü olarak 437 binaya, taban 1750 binaya müdahale edebilecek kapasiteye ulaştık.

BÖLGEYE İKİ KERE GİTTİK: Kimi eksiklikler aksaklıklar yaşanmıştır lakin herkes şahittir ki var gücümüzle depremzede vatandaşlarımızın yardımını koştuk. Birilerinin devletin ve hükümetin de yıkıntılar altında kalmasını adeta ellerini ovuşturarak beklediğini biliyoruz. Tüm işler yoluna girince bunlar da çabucak eski kimliklerine büründüler. Bütün bu sirk cambazları, felaket tellalları sanki bölgeye bugüne kadar kaç defa gittiler? Şahsım ve Cumhur İttifakı olarak bölgeye iki defa gittik. arkadaşlarımız daima bölgede, vekillerimiz bölgede telefon diplomasisiyle, valilerimizle, kaymakamlarımızla, belediye liderlerimizle bölgeyi tarıyoruz.

MİLLET 14 MAYIS’TA GEREĞİNİ YAPACAK: Sorulması gereken hesapları isimli, idari, siyasi olarak sormak boynumuzun borcudur. Bugün yavru muhalefet çıkmış yargıyı bizim yönlendirdiğimizi söylüyor ayıptır. Türkiye’de Erdoğan’ın bu mevzuda nasıl davrandığını Rabbim bilir sen anlamazsın. Sen evvel kendini düzelt. Bu millet vakit geliyor 14 Mayıs’ta gereğini yapacaktır. Asla bu cins kuru sıkı atanlara prim vermeyecektir. Onlar sarsıntı bölgesine gidip yalnızca konuşacak poz verip dönecek.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir