Eski belediye başkanı deprem soruşturmasında tutuklandı

Balıkesir’in Erdek ilçesi eski Ocaklar Belde Belediye Lideri Hüseyin Durak (65), Hatay’ın İskenderun ilçesinde zelzelede yıkılan binalarla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında tutuklandı. İnşaat mühendisi olan Durak’ın, İskenderun’daki bir yapı kontrol firmasına kullanmaları için yapı kontrol evrakını verdiği ve statik proje sorumlusu olarak gözüktüğü 3 binanın zelzelede yıkıldığı öğrenildi.

DHA’nın haberine nazaran Balıkesir’in Erdek ilçesi eski Ocaklar Belde Belediye Lideri inşaat mühendisi Hüseyin Durak, Maraş merkezli zelzelelerin akabinde Hatay’da yıkılan binalarla ilgili, Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı Zelzele Kabahatleri Soruşturma Bürosu’nca yürütülen soruşturma kapsamında evvelki gün, tabir vermek üzere Balıkesir Adliyesi’ne çağrıldı.

Bir arkadaşı vasıtasıyla Hatay’ın İskenderun ilçesinde faaliyet gösteren İSOS Yapı Kontrol Firması’na, kullanmaları için yapı kontrol dokümanını verdiği öğrenilen Durak, savcının tutuklama talebiyle hakim karşısına çıkarıldı. Hatay’daki nöbetçi mahkeme tarafından Ses ve Manzara Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla sorgusu yapılan Durak, 2014 yılında bir arkadaşının ricası üzerine İskenderun’daki firmaya yapı kontrol evrakını gönderdiğini, 2018 yılında ise dokümanını geri aldığını söyledi. Firmanın bu süreç içerisinde kendisinin imzasını taklit ederek, inşaatı tamamlanan 3 binaya ruhsat aldığını ve zelzelede yıkılan bu binaların statik proje sorumlusu olarak kendisinin gözüktüğünü öne süren Durak, hayatı boyunca Hatay’a gitmediğini belirtip, kendisine yöneltilen suçlamaları reddetti.

Durak, tabirinin akabinde tutuklanarak Bandırma Cezaevi’ne gönderilirken, avukatının mahkemenin tutuklama kararına itiraz ettiği öğrenildi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir