Çin’e ait 18 bombardıman uçağı, Tayvan’ın hava savunma sahasına girdi

 

Tayvan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya nazaran, gün içinde Ada etrafında Çin’e ilişkin 29 askeri hava aracı ve 3 savaş gemisi görüldü.

18 H-6 bombardıman uçağı ve 1 J-11 savaş uçağı, Tayvan’ın “Hava Savunma Tanımlama Bölgesi (ADIZ)” ilan ettiği yerin güneybatısına uçarken 1 Y-8 ASW denizaltısavar uçak ile 1 Y-8 taktik elektronik keşif uçağı Tayvan Boğazı’nda tarafların tesir alanlarını sınırladığı varsayılan hava ve deniz sınırını geçti.

Ada etrafında tespit edilen toplam hava ve deniz araçlarının elektronik takip vasıtaları, devriye uçakları, gemiler ve yer füze sistemleriyle izlendiği bildirildi.

Bakanlığın günlük kayıtlarında birinci kez bu kadar sayıda bombardıman uçağının ADIZ’da görüldüğünün bildirilmesi dikkati çekti.

Çin’in, ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin ağustos başındaki ziyaretinin akabinde Tayvan etrafındaki askeri devriye faaliyetlerini ve Tayvan Boğazı’nı ayıran prestiji “orta çizgi”yi geçtiği uçuşları nizamlı hale getirdiği gözleniyor.

Pelosi, Çin ile egemenlik ihtilafı içindeki Ada’yı 25 yıl ortadan sonra ziyaret eden birinci ABD Temsilciler Meclisi Lideri olmuştu. Ziyaret, Ada’yı topraklarının modülü olarak gören Çin’in yansısını çekmişti.

Çin ordusu, ziyaretin akabinde Ada etrafında askeri tatbikatlar başlatmış, 7 gün süren tatbikatlar Ada’nın etrafında fiili abluka oluşturmuştu. Gerçek silah ve mühimmatın kullanıldığı tatbikatlar sırasında Çin ana karasından ateşlenen güdümlü füzeler, Tayvan yakınlarındaki sulara düşmüştü.

Pekin, “tek Çin ilkesi”ni vurgulayarak Tayvan’ın dünya ülkeleriyle müstakil diplomatik ilgiler kurmasına, Birleşmiş Milletlerde ve başka memleketler arası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor, kendisini tanıyan ülkelerin Tayvan ile diplomatik bağlantıları kesmesini koşul koşuyor. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir