Babacan: Ekonomimiz büyüyorsa, büyümeden neden sadece etrafınızdakiler pay alıyor?

DEVA Partisi Genel Lideri Babacan, AKP iktidarının ‘ekonominin büyüdüğüne’ ait telaffuzlarını eleştirdi. Babacan, toplumsal medya hesabında, “İddia ettiğiniz üzere ekonomimiz büyüyorsa, bu büyümeden neden yalnızca etrafınızdakiler ve esasen parası olanlar hisse alıyor? Fiyatları gerçek enflasyon farkının üstüne refah hissesi ekleyerek artırın, bu büyümeden personel de memur da emekli de hissesini alsın” notuyla görüntü paylaştı.

Babacan’ın görüntüdeki konuşması şöyle:

* “Bana soruyorlar artık minimum fiyat ne olmalı, emekli maaşı ne olmalı? Ben de diyorum ki ‘Formül vereyim çok kolay.’ Zira bugün söylediğim sayı ay sonuna kadar eriyip gidecek. Ben diyorum ki; bir, ay sonunu niçin bekliyorsunuz? Yapacaksanız şimdiden yapın, elinizi tutan mı var? Niçin eylülde, ekimde artırmadınız madem para eridi de? Oyalama. Varsayalım ki 1 Ocak’ta artıracaksınız.

* Formül kolay. Gerçek, dürüst enflasyonu alın, üzerine bir de refah hissesi ekleyin. ‘Büyüdük’ diyoruz ya…Milli gelirden de bu büyümenin hissesini alsın. Emeklilerimiz de alsın, personellerimiz de alsın, herkes alsın. Bu yalnızca satın alma gücünü koruyacak bir sayıdır.

* İşte, ‘Enflasyon kadar artırdık daha ne istiyorsunuz’ demeyin. Büyümeden hissesi, yalnızca parası olana vermeyin. Ne yapmışlar bunlar? Büyümeden hissesi, parası olan vermişler; sabit gelirliden, fiyatla çalışanlardan almışlar. Harıl harıl yoksuldan alıp zengine veriyorlar, grafik ortada, bu da TÜİK’in dataları.” ANKA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir