Buraya kadar dediler! Depremzedeler otellerden çıkarılıyor

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla” kapılarını depremzedelere açan kimi oteller, “Grup rezervasyonları var” gerekçesiyle tesislerinde konaklayan depremzedeleri çıkarmaya başladı. Hatay’da iki çocuğuyla birlikte enkazdan çıkan depremzede bir bayan, “Kaymakamlığa gittim, ‘Yurtlar dolu’ dediler. AKP Vilayet Binası’na gittim, ‘Yemek ısmarlayalım size’ dediler. Ne yapacağımı bilmiyorum” dedi.

Birgün’de yer alan habere nazaran; 6 Şubat ve 20 Şubat’ta yaşanan sarsıntıların akabinde açığa çıkan plansızlık, depremzedelerin barınma problemiyle düzgünce görünür hale geldi. İktidar, çadır ve konteyner temininde yaşanan sorunu depremzedelerin otellerde konaklatılmasını sağlayarak aşmaya çalışsa da otellerin maddi manada desteklenmemesi sorunu daha da karmaşık hale getirdi. Çok sayıda otelin, “Önceden alınmış küme rezervasyonları” gerekçesiyle depremzedeleri tahliye etmeye başladığı öğrenildi.

Yalnız bırakıldık

6 Şubat’ta yaşanan sarsıntının akabinde Hatay’da iki çocuğuyla birlikte enkaz altında kalan depremzede anne, yaşadıklarını anlattı. Kendisi üzere depremzede olan onlarca kişinin otelden çıkmak zorunda kaldığını tabir eden depremzede, şunları söyledi: “Otelden çıktıktan sonra Kaymakamlığa gittim. Yurtların dolu olduğunu söylediler. Kaymakamlık önündeki vatandaşlar beni AKP Vilayet Binası’na yönlendirdiler. Parti binasında misyonlu bayan bana, ‘Size bir yemek ikram edeyim’ dedi. Ben barınacak yer istiyorum. Sarsıntının akabinde Antakya’da birinci iki gün yalnızca suyla beslendik. Hiçbir yardım görmedik. Artık de kalacak yer konusunda yalnız bırakılıyoruz.”

Devlet eliyle çözülmeli

Depremzedelerin barınma sorunun çözülmesi gerektiğini belirten otel işletmecileri, “Biz ne kadar yardımcı olmak istesek de bir yerden sonra çaresiz kalıyoruz” diyor. Evvelce alınmış rezervasyonları olduğunu belirten işletmeciler, “Bu rezervasyonlar iptal edilirse oteller büyük tazminatlar ödemek zorunda kalır. Otellerin depremzedeleri uzun vakit konuk etmeleri mümkün değil” diyerek barınma meselesinin devlet eliyle çözülmesi gerektiğini kaydediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir