Bir uyarı da İstanbul Valisi’nden

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda, ilgili ünitelerle Karla Çaba Kıymetlendirme Toplantısı gerçekleştirdiklerini belirterek, İstanbulluları meteorolojik gelişmelere ait bilgilendirmeye devam edeceklerini vurguladı.

‘Olumsuzluklara karşı önlemli olalım’

Meteorolojik bilgilere işaret eden Yerlikaya şu sözleri kullandı:

“Pazar günü İstanbul’da kuvvetli rüzgar ve fırtınanın (60-80 km/s), Avrupa Yakası’nda yer yer tam fırtına (80-100 km/s) biçiminde esmesi bekleniyor. Lütfen ulaşımda aksama, çatı uçması, ağaç devrilmesi üzere aksiliklere karşı önlemli olalım. “

Vali Yerlikaya yarın için bir öteki değerli ihtarının da motosiklet şoförleri ve motokuryelere olduğunu kaydederek, beklenen kuvvetli fırtına nedeniyle köprü geçişlerindeki aksiliklere karşı dikkatli olunmasını istedi.

İstanbul Valiliği, meteorolojik raporlar ve olumsuz hava şartları nedeniyle Valilik uyumunda yapılan ‘Karla Çaba Hazırlık Kıymetlendirme Toplantısı’nın akabinde alınan önlemleri duyurdu.

İstanbul’da Meteorolojik raporlar ve olumsuz hava şartları nedeniyle, İçişleri Bakanlığının “Kış Önlemleri Genelgesi” uyarınca Valiliğin uyumunda ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileriyle Karla Gayret Hazırlık Kıymetlendirme Toplantısı yapıldı. Toplantının akabinde İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada vatandaşlar uyarılarak alınan önlemler aktarıldı.

Valilikten yapılan açıklama şöyle;

“Meteoroloji Bölge Müdürlüğümüzden bugün saat 13.00’te alınan son bilgilere nazaran yarın ve takip eden günlerde; ‘İstanbul etrafında yağmur, kuzey ve yüksek kısımlarında karla karışık yağmur halinde görülecek yağışların, Pazartesi günü öğlen saatlerinden itibaren vilayet genelinde kar yağışına dönüşmesi bekleniyor.

Rüzgârın Pazar günü sabah saatlerinden sonra; kuzey taraflardan kuvvetli rüzgâr ve fırtına (60-80 km/saat), Avrupa Yakasında yer yer tam fırtına (80-100 km/saat) formunda eseceği’ bildirilmiştir.

Meteorolojik raporlar ve olumsuz hava şartları nedeniyle; İçişleri Bakanlığımızın “Kış Önlemleri Genelgesi” uyarınca Valiliğimiz uyumunda ilgili kurum ve kuruluşlarımızın temsilcileriyle Karla Gayret Hazırlık Kıymetlendirme Toplantısı yapılmıştır.

İlimizde karla gayret çalışmalarını yürütmek üzere; AFAD, Büyükşehir ve ilçe belediyeleri, güvenlik, trafik, sıhhat ve ulaştırmaya ait vazifeleri bulunan tüm kurumlarımız 24 Saat aslına nazaran hizmete hazır bulunacaklardır.

Karla uğraşta 11 bin 130 işçi vazife yapacak

İstanbul’umuzda TAMP Çalışma kümelerimizi teşkil eden tüm kurumlarımız; 5.277 Km. Yol Ağı üzerinde 11.130 İşçi,171 Acil Çıkış Noktası ve 23 Otoyol Hizmet Tesisi (OHT), 57 İş Makinesi Noktasında 2.591 İş Makinası, 101 Noktada 475,400 Ton Tuz, 3.640 Ton Solüsyon kapasitesi ile kar ve buzlanma ile uğraş çalışmalarına hazır durumda bulunmaktadır. Vilayet Jandarma Komutanlığımız 437 araç ve 2.142 işçi, Vilayet Emniyet Müdürlüğümüz 210 araç ve 703 işçi,

Kızılay’ımız 101 noktada 2.300 Çalışan, istekli ve 162 araç, AFAD Vilayet Müdürlüğümüz ise 1.250 Çalışan, istekli ve 84 araç ile karla gayret çalışmalarına dayanak vereceklerdir. Bu çalışmalarda kullanılmak üzere temin edilen iş makinası, cazip ve kurtarıcı sayımız, 2022 yılına nazaran % 143 oranında artırılmıştır. Otoyol güzergâhındaki 23 Hizmet Tesisinde 5.598 araçlık parklanma kapasitesi mevcuttur. Vilayetimizde olumsuz hava şartları ve karla uğraş çalışmaları ile karayolu, havayolu, demiryolu ve deniz ulaşımında ilgili kurumlarımızca sürdürülen çalışmalar, Afet ve Acil Durum İdare Merkezimizde 24 saat temeline nazaran takip edilmektedir. İstanbul istikametine yola çıkacak kamyon, TIR ve öbür araç şoförlerimizin, bölgemizdeki olumsuz hava şartları nedeniyle mağduriyet yaşamamak için, kış lastiği takılması ve yapılan ikazlara riayet edilmesi konusunda gerekli hassasiyeti göstereceklerine inanıyoruz. Olumsuz hava şartları nedeniyle bütün vatandaşlarımızın dikkatli ve önlemli olmalarını bekliyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir