Bilim Kurulu Üyesi Şener’den ‘üçlü virüs’ uyarısı: Tırmanış trendi devam ederse Covid-19 vakaları artar

Sağlık Bakanlığı Bilim Heyeti Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, teneffüs yollarında seyreden ‘üçlü virüs’ artışına dikkat çekerek, “Bu sene maske ve uzaklık kurallarına uyduğumuz için 2 yıldır unuttuğumuz rinovirüs, influenza ve RSV’de tırmanış başladı. Bu tırmanış trendine şimdi Covid-19 katılmadı. Aralık ayından itibaren viral hastalıklardaki tırmanış trendi devam ederse Covid-19 olayları artacaktır” dedi.

Havaların soğumasıyla birlikte grip hadiselerinde artış yaşanırken, son devirde üst teneffüs yollarında tıpkı anda birden fazla virüs görülmeye başlandı. İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Kısmı’nda misyonlu Bilim Konseyi Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, bu durumun ‘üçlü virüs’ yahut ‘pandemi’ olarak isimlendirildiğini; influenza, rinovirüs ve RSV’nin birebir anda bulunduğunu anlattı. Prof. Dr. Şener, “Sadece gripte değil her sene havaların soğumasıyla birlikte grip gibisi hastalıklarda artış oluyor. Bu sene de 2 yıldır unuttuğumuz gripte rinovirüste, influenza ve RSV’de bir tırmanış başladı. Bu tırmanış trendine şimdi Covid-19 katılmadı. Amerika ve Avrupa’daki olaylara baktığımızda onlarda da birebir halde başladığını görüyoruz. Covid de sonrasında bu virüslere katılıyor” diye konuştu.

“Havaların uygun gitmesi avantaj oldu”

Türkiye’de de beklenilenin, kasım ayından itibaren Covid-19’un tırmanışa geçmesi olduğuna dikkat çeken Prof. D. Şener, “Ancak şu an o denli bir şey yaşamıyoruz. Havaların âlâ gitmesi bizim için bir avantaj oldu. Aralık ayından itibaren viral hastalıklardaki tırmanış trendi devam edeceği üzere Covid-19’da da tırmanış trendi devam edecektir. Aslında bu bizim için bir avantaj zira hala grip aşısı ve Covid-19 hatırlatma dozu olmak için bir vakit dilimi var” dedi.

“Tanı koymanın tek yolu PCR uygulanması”

‘Üçlü virüs’ün teneffüs ve damlacık yoluyla bulaştığını belirten Prof. Dr. Şener, “Gözle görülemeyen partiküller karşı tarafa ulaşabiliyor. Bunu önlemenin tek yolu bariyer olarak maskeyi kullanma. Kapalı alanda bilhassa maske ve uzaklık tedbirlerinde dikkatli olmak gerekiyor. Asansör kullanımında, toplu taşımada kesinlikle maske kullanmak gerekiyor. Üçlü virüsü Covid-19 nedeniyle bir ortada görmeye başladık. Unuttuğumuz ve maske aralık üzere tedbirlere tam uyduğumuz için bu virüsler gündemde olmadı. Bağışıklık sistemi şu anda bu virüsleri tekrar hatırlıyor. Rinovirüs bizim için kıymetli zira uzun vakit devam edebiliyor. Burun akıntısı, geniz kuruluğu şikayetleriyle seyrediyor. Rinovirüsün 180’den fazla alt tipi var. Birini atlatıp güzelleştikten sonra tekrar hasta olma ihtimaliniz çok yüksek. RSV’de bilhassa çocukluk çağında devam eden kronik öksürüklerle karşı karşıya kalıyoruz. Çok nadiren teneffüs zahmeti olabiliyor. RSV inatçı öksürüklerle seyrediyor. Hastalık uygunlaşırsa dahi kuru öksürük nöbetleri devam ediyor. Bunlara teşhis koymanın tek yolu teneffüs yolundan alınacak PCR’ın uygulanması” diye konuştu. (DHA)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir