Bakan Soylu’dan korsan taksi açıklaması: Yönetmelik tamamlanıyor

Bakan Soylu, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş ve İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Lideri Eyup Aksu, Kağıthane’deki İstanbul Taksiciler Esnaf Odasında düzenlenen çalışma toplantısında bir ortaya geldi.

Bakan Soylu, çalışma toplantısının sonunda daima birlikte bir karar çıkaracaklarını belirterek, “Taksicilik bir emin meslektir. Biz bunu biliyoruz. Kentler kültürleriyle bir arada yaşar ve bu kültürlerin izini silebilmek mümkün değildir. Bugün de İstanbul’da çokça konuşulan, periyot dönem haklı şikayetleri, periyot dönem ise birtakım odakların bilerek gayesi olan bir süreçle karşı karşıyayız.” sözlerini kullandı.

“YAPMAMIZ GEREK EN KIYMETLİ SIKINTI…”

Hem kendi hem de öteki bakanlıklar ile İstanbul Valiliği ve emniyet müdürlüğünün üzerine düşen misyonları olduğunu kaydeden Soylu, “Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim: Bizim burada daima birlikte yapmamız gereken en değerli sıkıntı, İstanbul’da bir araştırma yapıldığında, bizim bu toplantıda alacağımız ve daha evvel konuştuğumuz, yapmaya karar verdiğimiz, aslında pandeminin devreye girdiği, bu adımları attığımızda İstanbul’da birine, ‘En fazla hangi esnaf kümesinden mutlusunuz?’ dendiğinde bu toplantıdan alacağımız kararlarla ve değerlendirmelerle birinci sıraya taksici esnafını inşallah bu masanın etrafındaki arkadaşlarla birlikte getirmeye ve milletimizi de bu türlü bir anlayışla bütünleştirmeye, buluşturmaya sorumluyuz.” değerlendirmesini yaptı.

Hedeflerinin yalnızca 785 bin kilometrekare olmadığını lisana getiren Soylu, “Biz savunma sanayiinden tutun, İstanbul Havalimanı’na kadar, Avrasya Tüneli’nden Marmaray’a kadar, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden Osmangazi’ye kadar etrafımızdaki coğrafyaya model oluşturuyoruz. İstanbul’un bir özelliği var: Karmaşık ve kompleks olaylarla daima karşı karşıya kaldığı için öteki bütün kentlere de olayların tahlilinin nasıl olabileceğini gösterebilecek bir kabiliyete haizdir.” diye konuştu.

KORSAN TAKSİCİLERLE İLGİLİ YÖNETMELİK TAMAMLANIYOR

“Araçların yenilenmesinde, esnaf ve kefaretin kredi uygulamalarında bu kredilerin yüzde 9’luk, 9,5’luk oranla uygulanmasında büyük bir yenilenme imkanı haiz oldu.” diyen Soylu, kelamlarını şöyle tamamladı:

“TAKSİLERİN KONFORUNDAN KELAM EDİLMESİNİ İSTİYORUZ” 

Yerlikaya da yıl sonu prestijiyle 16 milyon turist ağırlayacaklarını belirterek, “Misafirlerimiz, yerli konuklarımızla bir arada bu dünyanın 13. büyük metropolünde günlük 7,5 milyon toplu taşıma, taksi bunların içerisinde toplu taşıma kelam konusu.” diye konuştu.

Kentte, 18 bin 395 taksi ve 45 bin 554 sürücü bulunduğunu bilgisini paylaşan Vali Yerlikaya, “İstanbul’a gelen yerli ve yabancı konuklarımızın kentimizden taksi hizmetinin konforundan kelam ederek buradan ayrılmalarına vesile olmak istiyoruz. Neler olabilir bunları istişare etmek için buradayız. Ben istişarelerimizin kentimiz, taksilerimiz, onların bedelli sürücüleri için, hepimiz için, her birimiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.” dedi.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir