Acı Her İnsanda Empati Uyandırmaz

Kişinin bir yakınını kaybetmesi yahut mevti, beraberinde yas, hüzün, öfke ve ümitsizlik üzere hisleri getiren baş edilmesi ve kabullenilmesi güç bir hayat olayıdır. Vefat yahut ayrılık yoluyla, kaybı yaşanılan kişi aile üyesi içinden bağlanma ilgisi gerçekleştirilmiş bir insan ise, bu durum daha da güç bir hale gelecek, durumun manalandırılması, kabullenilmesi ve üstesinden gelinmesi daha sıkıntı ve karmaşık olacaktır.

Hayat kayıplarla doludur. Bir şey kazandığımızda, karşılığında kesinlikle bir şey vermemiz gerekir, vakit üzere mesela. Bizi rahatlatan kayıplar vardır, bize bir tesiri olmayanlar ve bir de yüzleşmek zorunda kalmasaydık diye düşündüğümüz kayıplar vardır. Kaybettiğimiz bir kişi, bir eşya, bir fırsat ya da bir hayal olabilir. Sonuncu cinste kayıplarda, bilhassa kayıp cildinizde derin bir yara açtığında acıyı hissetmek kaçınılmazdır. Maalesef acı pek çok formda hayatı zorlaştırabilir. Her şeyden evvel beklediğiniz toplumsal takviyesi göremeyebilirsiniz. Pek çoğumuz, eninde sonunda ne yazık ki hepimizin başına gelecek bir tecrübe olduğu için, insanların sevdikleri birini kaybettiklerinde ne kadar acı çektiklerini anlarız. Lakin birtakım beşerler öteki türlü kayıplarda çekilen acıyı anlayamayabilir. Örneğin pek çok kişi hiçbir vakit bir hayvanı sahiplenmemiş ya da sevmemiş olabilir. Bu yüzden de bir hayvanı kaybedince yaşanan acıyı anlamazlar.

Fırsatlar ve hayaller de anlaşılması sıkıntı kayıp çeşitlerindendir. Onlar sizin için ferdî açıdan kıymet taşır ve birçok vakit onları gerçekleştirmek için tek başınıza çalışırsınız. Hal bu türlü olunca sizin için tabir etmesi sıkıntı olabilecek pek çok umut taşırlar ve onların yerine öbür bir şey koyamazsınız. Birine yıllardır yaptığınız bütün iş boşa gittiği için üzgün olduğunuzu söylediğinizde, şayet birebir şey için sizinle birlikte çabalamadılarsa ya da güç günlerde sizin yüzünüzü görmedilerse, hislerinizi anlamak onlar için çok güç olacaktır. Bu yüzden acının yarattığı birinci sorun başka insanların sizi anlamakta zorlanması, çoğunlukla onaylamamalarıdır.

Acının üç fonksiyonu
Acının birinci işlevi bir kaybın yaşandığını kabul etmektir. Hakikaten de inkar acının bir çeşit zıddıdır. O kişi, hayal, umut, nesne ya da hayvan hala hayatınızdaymış üzere yaşamaya devam etmektir. Kaybı inkar eden beşerler, acının saldırısına karşı direnenlerdir. İnkar etmenin yaşandığı kayıptan sonraki birinci birkaç ayda, bir adapte olma stratejisi olarak, şuurlu formda olmasa da beyin bilgiyi işlemeye başlamışken, kaybın tesiri geciktirilir. Lakin inkar etme süreci uzun sürerse, kişi acıyı bir türlü sindiremeyeceği için adaptasyon zorlaşır.

Acının ikinci işlevi, kayıp edilen o çok kıymetli şeyin daha evvel var olduğunun farkına varmaktır. Acı bir manada kaybedilen şeyin anısını temizler. Bu bağlamda, inkar suçluluk hissini artırabilir. Zira kişi kendini müdafaaya çalışırken, hislerini kabullenmeyerek ya da kaybettiği şeyin kıymetini kabullenmeyerek, kaybettiği şeyin anısına ihanet ediyormuş üzere hisseder. Böylelikle daha fazla negatif his biriktirir hatta bazen kendine karşı kin ve nefret duymaya başlar.

Acı bir tıp kabullenme ve onurlandırma fonksiyonu görür.
Son olarak acı öykünün tamamlanmasını sağlar. Size son birkaç cümleyi yazabileceğiniz bir boşluk verir ve sonra da yeni kısma geçmenizi sağlar. Ayrıyeten hiç bahsetmeseniz bile pek çok sefer öteki insanların dikkatini çeker. Bu da empatiyi, faal dinlemeyi ve arkadaşlığı güçlendirir. Böylelikle terk edilmişlik hissinin yaratacağı muhtemel hisler öbür insanların verdiği teselli ile dengelenebilir.
Yani acı hayli samimi bir kabulleniş ve giden kişi için duyulan sevgidir. Onlarla paylaştığınız vakitler için minnettarlık barındıran, kapanışı sağlayan, şu kolay sözcüklerle imzanızı attığınız havaya yazılmış bir karttır: “Seni her vakit özleyeceğim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir