Atık yönetimi uzmanı Ali Rıza Öner: Deprem enkazının taşınması yıllar sürebilir

10 ili etkileyen sarsıntı felaketinde kaldırılması gereken enkazla ilgili atık idaresi uzmanı Ali İstek Öner, Radyo Sputnik’te Atilla Güner’le Akşam Postası’na yaşanacak süreci anlattı. Öner, “Bizim tahminiz toplamda 1 milyar metreküp civarı enkaz çıkacak üzere duruyor. Takribi olarak 100 milyon kamyon seferiyle bu enkaz diğer yerlere taşınacak. “Bu yaklaşık 6 yıllık bir süreç, 3-5 aylık bir süreç değil” dedi.

‘Hızlı bir biçimde yapmak lazım’

İşte Ali İstek Öner’in açıklamalarından satırbaşları:

‘Hatay’da uygulanabilmesi çok zor’

Bizim teklifimiz bu atıkları telaşla bir yerden alıp bir yere götürmeyin zira bu diğer bir sonuç doğurabilir. Bu insanların eşyaları, yastık altında altında altınları ve anı fotoğrafları var. Büyük bir alan seçilmeli. Bu alan 3’e bölünecek. Birinci kısmı süreksiz depolama, ikinci kısmı ayrıştırma tesisi ve finalde de beton kütleleri kum haline getirilecek. Hafriyatı herkes demir olarak görür lakin aslında buradaki şey mobilya atıkları, dokumacılık atıkları üzere bir sürü atıklar çıkacak. Vatandaşların buzdolabı, televizyon üzere atıkları ayrıştırılacak. Gaye, yalnızca beton kütleleri olacak. En sonunda amacın şu olması gerekiyor, beton kütlelerini karayolları müteahhitleri kırma element tesisleri kurarak tekrar kum haline getirecek. Elle ayıklama yapılacak zira içerisinde kanıtlar de var. Savcılık, bütün binalardan kanıt toplamaya çalışacak. Uzun bir süreç var. Süreksiz bir yere götürüp ‘işte bu atık bu apartmanındır’ deyip tüzel süreçlerin yapılacak. İş güvenliği konusu da var. Buraların telle çevrilmesi gerekiyor. Adana’da yıkılan bina sayısı 11. O yüzden Adana’da bu uygulamanın yapılması çok gerçek bir şey lakin Hatay’da uygulanabilmesi çok sıkıntı.

Bu yaklaşık 6 yıllık bir süreç, 3-5 aylık bir süreç değil

Nakliye kısmı çok kıymetli bir mevzu. Hatay merkezi düşünürsek 70 km uzaklık ile bir kamyon 1-2 tıp atabilir bu türlü bir durumda. Her kamyonun maliyeti 2 bin 500-3 bin lira olsa meblağ hayli yüksek. Bizim tahminiz totalde 1 milyar metreküp civarını bulacak üzere duruyor. Takribi olarak 100 milyon kamyon yapıyor. Birebir anda tıpkı bölgede çalışması sıkıntı bir durum. Bu yaklaşık 6 yıllık bir süreç, 3-5 aylık bir süreç değil. Meksika’daki sarsıntıdan sonra benzeri bir süreç yaşandı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir