Altında rüzgar terse döndü

Ekonomim’den Şenay Çeren’in haberine nazaran; Altının ons fiyatı, bilhassa ABD tarafından gelen makroekonomik bilgilerle istikamet bulmaya çalışıyor. Sarı maden, majör merkez bankaları (ABD Merkez Bankası, Avrupa Merkez Bankası, İngiltere Merkez Bankası) yetkililerinden gelen şahin faiz bildirileriyle gerilerken; geçtiğimiz hafta perşembe günü piyasa beklentilerinin üzerinde gelen ABD ocak ayı ÜFE verisi sonrası kayıplarını artırdı. Ons altın, cuma günü 2023 yılının en düşük düzeyine kadar geriledi ve yeni yılın bütün çıkarlarını geri verdi.

Makroekonomik bilgiler sonrası, ‘kalıcı enflasyon’ tehlikesinin kuvvetlenmesiyle ABD Merkez Bankası’ndan (Fed) önümüzdeki aylarda daha fazla faiz artırımına gidebileceğine ait beklenti de yükseldi. Piyasa fiyatlamalarına bakıldığında önümüzdeki toplantıda Fed’in 25 baz puan faiz artırımına gideceğine kesin gözüyle bakılırken; 50 baz puanlık faiz artırımı da fiyatlamalarda bulunuyor. Ayrıyeten Fed’in mayıs ve haziran toplantılarında da faiz artımına devam edeceğine yönelik öngörüler hakim… Bankanın 2023 yılında faiz indirimlerine başlayabileceğine yönelik beklentiler de görece zayıfladı.

Fed’in para siyasetini belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) bir sonraki toplantısı 21-22 Mart tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Fed’in faiz artışlarında agresifleşebileceği beklentisi, dünyada doları güçlendirirken, ABD tahvil faizlerini de yükseltiyor ve karşıt korelasyon tesiriyle faiz getirisi olmayan altın fiyatlarını baskılıyor.

Altın fiyatlarında son durum

Altının ons fiyatı, geçtiğimiz 4 haftayı aralıksız bedel kaybıyla tamamlarken, yeni haftaya sonlu yükselişle başladı. Ons altın, haftanın birinci süreç gününde 1837 dolar ile 1847 dolar ortasında hareket ederken; saat 12:40 prestijiyle yüzde 0,10 oranında yükselişle 1843 dolar düzeyinde hareket ediyor.

Ons altın fiyatı ve dolarTL’nin bedeli üzerinden hesaplanan gram altın fiyatı, ons altına paralel hareketini sürdürüyor. Geçtiğimiz cuma günü, 1103 liraya kadar gerileyerek 5 Ocak’tan bu yana en düşük seviyeyi nazaran gram altın, bugün içerisinde en düşük 113 lirayı, en yüksek ise 1120 lirayı gördü. Şu dakikalarda ise, yüzde 0,16 oranında yükselişle 1118 lira düzeyinde süreç görüyor.

Altında rüzgar zıdda döndü
Emre Çayırlı – Trive Yatırım Araştırma Müdürü

Geçtiğimiz hafta, ABD tüketici fiyat endeksinin yıllık bazda yüzde 6,4 artmasıyla ocak ayı enflasyon bilgilerinin beklenenden daha yüksek geldiğini gördük. Başka yandan ABD üretici fiyat endeksi, yüzde 5,4’lük artış beklentisine rağmen yıllık bazda yüzde 6 arttı. ABD perakende satışlarda yaşanan artışın da beklentilerin üzerinde gerçekleşmesiyle Fed’in faiz artışlarına devam edebileceğine yönelik algının oluşması dolar endeksinin yükselmesine ve değerli maden fiyatlarının gerilemesine neden oldu.

ABD’de açıklanan ekonomik bilgilerin güçlü performans göstermesiyle altın için aykırıya dönen rüzgar, Fed yetkililerinde gelen açıklamalarla daha da kuvvet kazandı. Geçtiğimiz hafta açıklamalarda bulunan pek çok Fed yetkilisi, enflasyonu hedeflenen bölgeye düşürmek için önümüzdeki süreçte yapılacak olan toplantılarda daha güçlü faiz artışlarının yapılması gerekliliğine vurgu yaptı.

Yaşanan gelişmelerle birlikte yıl içinde Fed’e ait faiz artış beklentisi yüzde 5.50 düzeyine kadar yükseldi, dolar endeksi 104.70 düzeyi test ederken ABD 10 yıllık faiz oranlarının 30 baz puan yükselmesiyle ons altın fiyatı 1818 dolar, gram altın fiyatıysa 1103 TL’ye kadar geriledi.

Altın fiyatlarında düşüş sürebilir

Bu haftanın ikinci yarısında ABD kaynaklı data akışı yoğunluk kazanmaya devam edecek. Çarşamba gece açıklanacak olan şubat ayı Fed toplantısına ait tutanaklar geleceğe ait beklentileri şekillendirmeyi sürdürecek. Tutanaklarda Fed’in faiz artışlarına devam edileceğine yönelik açıklamalar okunması halinde altın fiyatında paha kaybı devam edebilir.

Perşembe günü açıklanacak ikinci okuma ABD ekonomik büyüme raporu ve bilhassa cuma günü açıklanacak olan çekirdek PCE enflasyon sayıları piyasaların odağında kalacak. PCE enflasyon sayılarının da beklentilerin üzerinde yükseldiği görülürse ons altın fiyatında 1800 dolara yanlışsız kıymet kaybının sürdüğünü görebiliriz. Bu türlü bir senaryoda gram altın fiyatı da 1085 lira bölgesine geri çekebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir