Altılı masa anayasa taslağını bugün Ankara’da açıklayacak: 85 madde değiştirildi, cumhurbaşkanı yetkileri sınırlandırıldı

Gözler bugün Bilkent Otel’de 6’lı masanın hazırladığı anayasa taslağının duyurulacağı toplantıda olacak. 150 sayfalık taslakta mevcut anayasanın 85 hususu değiştirildi.

Cumhuriyet’ten Sertaç Eş imzalı habere nazaran, başkanlar, merakla beklenen ve laikliği düzenleyen 24. hususa dokunmama kararı aldı. Basın özgürlüğü konusunda ileri adımların öngörüldüğü taslakta bu başlığa ait, “Hürriyet temel, sınırlama istisnadır” kararı öngörülüyor.

Cumhurbaşkanının yetkileri

Muhalefetin en ağır tenkidine neden olan ve “tek adam” nitelemesi yapılan cumhurbaşkanı yetkileri büyük oranda sonlandırıldı. Taslakta, “Cumhurbaşkanının; tek başına yapabileceği süreçleri dışındaki bütün kararları, başbakan ve ilgili bakanın karşı-imzasına tabi kılınacaktır” Sözüne yer verildi. Ayrıyeten cumhurbaşkanının veto yetkisi de kaldırılıyor. Buna ait, “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kabul ettiği kanunlar üzerinde cumhurbaşkanına tanınan veto yetkisini sona erdirecektir. Böylelikle cumhurbaşkanı, Meclis’in kabul ettiği kanunları, evvelce olduğu üzere bir sefere mahsus olmak üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne iade edecektir. Meclis iade edilen kanunu, dilerse kolay çoğunlukla motamot kabul edebilecektir” kararı getiriliyor.

AYM düzenlemesi

Edinilen bilgiye nazaran, Anayasa Mahkemesi (AYM) konusunda da dikkat çeken düzenlemeler bulunuyor. Cumhurbaşkanının AYM’ye yapacağı atamalar ikiye indirgeniyor. Bu düzenlemeye nazaran Anayasa Mahkemesi 22 üyeden oluşacak. Üyelerden yirmisini TBMM, ikisini de cumhurbaşkanı seçecek. Meclis üyelerinin seçeceği AYM üyeleri Yargıtay, Danıştay, Sayıştay, Türkiye Barolar Birliği, YÖK içinden gelen adaylardan oluşacak. Cumhurbaşkanı ise bir üyeyi AYM raportörleri, bir üyeyi de profesör unvanlı öğretim üyeleri ortasından seçebilecek.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir