AK Parti’li Yazıcı: Hak ve özgürlükler, anayasada yer almalı

AK Parti Genel Lider Yardımcısı ve Rize Milletvekili Hayati Yazıcı, Rize Ticaret Borsası’ndaki ‘Gündem Rize’ programına katıldı.

Program öncesi gazetecilere açıklamalarda bulunan Yazıcı, bir soru üzerine, “Başörtüsü problemi bizatihi gündeme gelmedi, getirildi. Türkiye’de başörtüsü sorunu yıllarca tartışıldı, müzakere edildi. Türkiye’nin en fazla tartışılan toplumsal alana ait en başat, hak ve özgürlük alanına ait hususlarından bir tanesi. Bu alanda çok kati, çok keskin uygulamalar yapıldı. İnsanın vicdanını kabul etmeyeceği, hukukla izahı mümkün olmayan uygulamalara şahit olduk. Bütün bunları AK Parti dik durarak, kararlı bir biçimde sürdürdüğümüz yaklaşımla bu sorunu Türkiye gündeminden çıkardık. Daha evvel sorun olarak kamuoyunun gündemine girdiği süreçlerde yapılan uygulamalarda, başörtüsü ile ilgili süreçleri haklı gösterecek yasal seviyede, norm manasında hiçbir düzenleme yok. Kanunda yoktu, anayasada yok. Birtakım yönetmeliklerle bu alana yönelik bir hakkın kullanımı engelleniyordu, hukuk dışıydı. Bu hak kullanımını fiilen yasaklayan bu durum ortadan kaldırınca sorun çözüldü fakat aniden bir muhalefeti partisi genel lideri, bunu gündeme taşıdı ancak Cumhurbaşkanı’mız da tabir etti. Karşıt yerden getirdi. Gol atmayı bilmez fakat nasılsa bir gol attı. Bu alanda bir düzenleme muhtaçlığı yok, sorun çözülmüş fakat ‘Sorun olabilir’ diyerek, siz yasal bir seviyede düzenleme öneriyorsanız düzenleme yapılacaksa illa bunun yanlışsız yeri, anayasadır” diye konuştu.

‘MECLİS’E SUNACAĞIZ’

‘Cumhur İttifakı’nın ortağıyla teklifi Meclis’e sunacaklarını lisana getiren Yazıcı, “Başını inanç gereği örtmek, vatandaşın en alışılmış hakkıdır. Hak ve özgürlüklerin, hak ve özgürlük kataloğunda, anayasada yer alması gerekiyor. Biz de anayasa teklifi getiriyoruz. ‘Var mısın, hodri meydan’ dedik, diyoruz. ‘Cumhur İttifakı’nın ortağıyla birlikte bu teklifi de Meclis’e sunacağız. O vakit muhalefet partisi ve yandaşlarının nasıl davranacağını göreceğiz. Temel turnusol bu olacak. Sayın Kılıçdaroğlu ‘turnusol’ diye söz etti, kanun teklifini. Muhakkak ki ivedilikle hazırlanmış, çerçevesi çizilmemiş. Esasen uygun niyetle yapılmamış işler kesinlikle eksik olur, o eksikliği de biz gördük. Anayasa teklifi ile bu mevzuyu kapsayacak bir biçimde teklifimizi Meclis’e sunacağız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir