ABD, İran’ın kuzey Irak’a saldırısını kınadı

ABD Merkez Kuvvetler  Komutanlığı (CENTCOM), İran’ın dün gece saatlerinde Irak’ın kuzeyindeki İran Kürdistan Demokratik Partisi (İKDP) ve Komele karargahlarına füze ve insansız hava aracı ile gerçekleştirdiği hücumları kınadı.

CENTCOM Komutanlığı, Twitter hesabından bahse ait açıklamada bulundu.
Açıklamada, “İran’ın bu akşam, Irak, Erbil yakınlarındaki hudut ötesi füze ve insansız hava aracı hücumlarını kınıyoruz” tabirleri kullanıldı. Açıklamada, ayrıyeten, “Bu tıp ayrım gözetmeyen yasa dışı taarruzlar sivilleri riske atıyor, Irak’ın egemenliğini ihlal ediyor ve Irak ile Orta Doğu’nun zorlukla elde edilen güvenlik ve istikrarını tehlikeye atıyor” sözlerine yer verildi.

Dün gece Erbil’in Koysancak ilçesindeki İKDP karargahına füze ile Süleymaniye’nin Zırguez bölgesindeki Komele merkezine ise insansız hava aracı ile hücumlar gerçekleştirilmişti. Irak Kürt Bölgesel İdaresi (IKBY) Anti-Terör Ünitesinden yapılan açıklamada, “İran İhtilal Muhafızları Ordusu, Kürdistan Bölgesindeki Doğu Kürdistan Partilerinin merkez ve karargahlarını bombaladı” sözleri kullanılmıştı.

Yerel medyada yer alan haberlere nazaran, ataklarda 1 İKDP üyesi hayatını kaybetmişti. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir