ABD basını: Depremde hayatta kalmanın en iyi yolu demokrasiyi korumak

Gazeteci ve belgeselci Çınar Oskay, ABD’nin San Francisco Chronicle gazetesi için Maraş merkezli zelzeleleri husus alan bir yazı kaleme aldı. Oskay, “Bir zelzelede hayatta kalmanın en âlâ yolu ne? Demokrasinizi korumak” başlıklı yazısında, “Türkiye’deki herkes şu kelamı bilir: Sarsıntı öldürmez, bina öldürür” dedi.

Geçtiğimiz yaz Türkiye’den San Francisco’nun Körfez Bölgesi’ne taşındığında ‘bir sarsıntı bölgesini bırakıp bir başkasına geçtiğini bildiğini’ söyleyen Oskay, “Ama birebir vakitte şunu da biliyordum: Ayaklarımın altında büyük bir tektonik değişim olduğunda, yeni konutumda hayatta kalma ihtimalim çok daha yüksek olacaktı” sözlerini kullandı.

‘YAŞANANLAR KAÇINILMAZ DEĞİLDİ, SORUMLULUK ERDOĞAN VE REJİMİNİN’

Türkiye’nin 1999 yılında Marmara’da yaşanan zelzelenin akabinde ‘depreme takıntılı bir ulus haline geldiği’ değerlendirmesinde bulunan Oskay, ‘depreme karşı alınan tedbirlerin yetersizliği ile ilgili bitmek bilmeyen tartışmaların televizyonları meşgul ettiğini’ ve bunun bir sonucu olarak ‘deprem uzmanlarının adeta ünlü olduğunu’ yazdı.

Maraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde yaşanan zelzelelerin akabinde ‘bunların hiçbirinin bir ehemmiyetinin kalmadığını’ aktaran Oskay, zelzele bölgesinden yansıyan imajlarda yıkımın ortasında ayakta kalmış binalara rastlandığını hatırlatarak, “Görüntüler kahredici olduğu kadar açıktı da: Gözlerimizin önündeki kıyım kaçınılmaz değildi; bu imgelerin sorumluluğu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve yarattığı demokratik olmayan, kleptokratik rejimin omuzlarındaydı” dedi.

‘TEK BİR SİYASETÇİ BİLE İSTİFA ETMEDİ’

Türkiye’de yaşanan zelzelelerin akabinde ABD’deki komşularının ‘nasıl bir ders çıkarabileceğine’ de değinen Çınar Oskay, bu dersi, ‘Yolsuzluk ve demokrasinin aşınması sırf adaletsizlikten ibaret değildir; bunlar birebir vakitte öldürücüdür’ kelamlarıyla açıkladı.

Yolsuzluğun ‘yalnızca otoriterliğin bir yan eseri olmadığına’ da dikkat çeken Oskay, “Hükümetteki liyakatsizlik de bununla el ele gidiyor” değerlendirmesinde bulundu. Sarsıntılardan bu yana Türkiye’de ‘tek bir siyasetçinin bile istifa etmediğini’ hatırlatan Oskay, “Türk demokrasisinden elimizde kalan tek şey seçimlerimiz. Bu yıl cumhuriyetimizin 100’üncü yılı. Şayet demokrasimizi koruyamazsak ömrümüzün geri kalanını hoş, sevgili ülkemizin cenazesinin akabinde edilen duaları dinleyerek geçirebiliriz” diye yazdı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir