Yemen’de 18 çocuk son kullanma tarihi geçmiş ilaçtan öldü

Yemen resmi ajansı SABA’nın haberine nazaran, Enformasyon, Kültür ve Turizm Bakanı Muammer el-İryani, mevzuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Son kullanma tarihi geçmiş ilaç verilmesi sonucu ömrünü yitiren 18 çocuğun kan kanseri hastası olduğunu aktaran İryani, ilaçların depolarda uzun müddet tutulduğunu argüman etti.

İryani ayrıyeten, çeşitli raporların Husilerin Dünya Sıhhat Örgütü’nden ve bağışçılardan gelen ilaç yardımların bir kısmını sattığını, bir kısmını da uzun mühlet depoladığını ve son kullanma tarihleriyle oynadığı ilaçları hastanelere dağıttığını öne sürdü. Yemenli bakan, Birleşmiş Milletleri (BM) ve Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) liderliğindeki memleketler arası örgütleri, olayla ilgili acil bir soruşturma açmaya çağırdı.

HUSİ İDARESİNDEN AÇIKLAMA

Öte yandan, Husilere bağlı el-Mesire sitesinde yer alan haberde ise Husilerin idaresinde Sıhhat Bakanı olarak vazife yapan Taha Mutevekkil, tıpkı ilacı kullanan çocuklardan iyileşenler olduğunu söyledi.

Çocukların mevt tarihleriyle ilgili iki taraftan da net bir bilgi verilmezken, Yemen’deki mahallî kaynaklar ise çocukların eylül ayının sonunda kelam konusu ilaçları aldığı ve farklı günlerde ömrünü yitirdiğini aktarıyor.

Yemen’de sıhhat bölümü, salgınların ve çeşitli hastalıkların yayılmasına yol açan ve yıllardır devam eden iç savaşın yansımaları nedeniyle derin çöküş yaşıyor.

Yemen’deki İran dayanaklı Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başşehir Sana ve kimi bölgelerin kontrolünü elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015’ten itibaren Husilere karşı Yemen hükümetine takviye veriyor.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir