Yatırımcıların Odak Noktası Şaşacak: Piyasalarda Enflasyon, Faiz ve ABD Verileri Kritik Olacak!

Başta Türkiye enflasyon ve üç büyük küresel merkez bankasının faiz kararları olmak üzere, yeni haftada piyasaları ağır bir iktisat gündemi bekliyor.

ABD Merkez Bankası(Fed), İngiltere Merkez Bankası(ECB) ve Avrupa Merkez Bankası(BoE) faiz kararları haftanın ortasındaki iki gün analistleri ekranlara kilitleyecek.

Haftanın en kıymetli bilgileri yurt içinde enflasyon sayıları, yurt dışında ABD tarım dışı istihdam olacak.

Yurt içindeki öbür beklenen datalar ekonomik inanç endeksi, dış ticaret ve hizmet ÜFE olarak öne çıkıyor. Ayrıyeten Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu(BDDK) aylık raporu ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın önümüzdeki üç aya ait iç borçlanma programı da yakından takip edilecek.

Yurt dışında imalat ve hizmet bölümü satınalma yöneticileri endeksi(PMI) dataları, ABD’den S&P Case Shiller konut fiyatları, fabrika siparişleri, Almanya’dan GSYH, iş gücü, tüketici fiyatları, ticaret ve Euro bölgesi’nden itimat endeksleri, GSYH, tüketici fiyatları bilgileri gelecek.

30 Ocak Pazartesi yurt içinde gündemde TÜİK tüketici, gerçek kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat birleşimiyle ekonomik itimat endeksini açıklayacak. Öğlen saatlerinde BDDK tarafından bankacılık kesiminin toplulaştırılmış sayıları açıklanacak.

Yurt dışında piyasalar haftaya Yeni Zelanda’dan gelecek ticaret sayılarıyla başlayacaklar.

Euro Bölgesi ekonomik görünüm, sanayi, hizmet ve tüketici itimat endeksleri yayımlanacak (13.00).

31 Ocak Salı günü yurt içinde piyasalarda TÜİK, dış ticaret, hizmet üretici fiyatları ve turizm istatistiklerini açıklayacak. MÜSİAD SAMEKS endeksleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı, giriş-çıkış yapan yabancı ve vatandaş sayılarını duyuracak. TCMB, aylık para ve banka istatistikleri raporunu yayımlayacak.

Dışarda ağır data gündemi Güney Kore’den gelecek perakende satışlar, sanayi, imalat, inşaat ve hizmet üretim dataları ile başlayacak. Japonya’nın işsizlik oranı, perakende satışlar, sanayi üretimi bilgileri takip edilecek. TSİ sabaha karşı Çin sanayi şirketlerinin 2022 yılı kar sayıları açıklanacak.

Avrupa piyasaları kıymetli bir bilgiyle güne başlayacak; Fransa’nın 2022 yılının son çeyreğine ait öncü GSYH sayıları, Fransa’nın akabinde Almanya GSYH sayıları ekranlara düşecek. Almanya’nın yılın birinci ayına ait iş gücü istatistikleri duyurulacak. Bir öteki işsizlik verisi de İtalya’dan gelecek. Günün beklenen bir öteki GSYH verisi de Euro Bölgesi için olacak. Aynı saatte İtalya’nın da GSYH sayıları yayımlanacak (13:00).

ABD’den gelecek birinci data 2022 yılının son çeyrek periyoduna ait istihdam maliyet endeksi olacak. ABD’nin konut piyasasına ait iki verisi tıpkı anda ekranlara düşecek; FHFA konut fiyatları endeksi ve S&P Case Shiller konut fiyatları yayımlanacak. ABD’den gelecek bir öteki endeks Conferans Board tarafından hesaplanan tüketici itimat endeksi olacak.

1 Şubat Çarşamba yurt içinde İstanbul Sanayi Odası ve Markit tarafından hazırlanan İSO İmalat kesimi PMI verisi gelecek. Akabinde İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından açıklanan ve Türkiye enflasyonu için öncü indikatör kabul edilen perakende ve toptan fiyatlar bilgileri yayımlanacak. İstanbul’da perakende fiyatlar 2022 yılında enflasyonu yüzde 92,97 oldu.

Avrupa’da günün birinci verisi Hollanda’nın enflasyon sayıları olacak. Avrupa’da imalat kesimi PMI bilgileri Rusya ile başlayacak ve gün uzunluğu devam edecek.Günün en değerli verisi Euro Bölgesi öncü tüketici fiyatları olacak (13.00).

ABD’de tarım dışı istihdam verisinin öncüsü kabul edilen ADP özel bölüm istihdamı bilgileri yayımlanacak. ABD’den gelecek öteki bilgiler imalat bölümü PMI, inşaat harcamaları, JOLTS açılan iş ve ISM imalat dalı PMI olacak (16.45, 17.00).

Günün beklenen kararı ABD Merkez Bankası (Fed) tarafından açıklanacak. Fed, yılın birinci FOMC toplantısının sonuçlarını duyuracak. Fed geçen yıl 4 toplantı üst üste 75’er baz puan artışın akabinde, yılı 50 baz puan artışla tamamladı (22.00).

2 Şubat Perşembe BDDK ve TCMB haftalık dataları yayımlayacak. TCMB, finans dışı firma net döviz durumu datalarını açıklayacak (14.30).

Asya piyasaları Güney Kore’nin enflasyon sayılarıyla güne başlayacak. Avustralya’nın inşaat onayları bilgileri yayımlanacak. 

Günün Avrupa’da birinci verisi Almanya’nın ticaret sayıları olacak. Öğlen saatlerinin akabinde piyasalar İngiltere ve Avrupa merkez bankalarından gelecek faiz kararlarına kilitlenecekler. BoE, 2022 yılının son toplantısında faizi 50 baz puan artırırken, 9 üyeden 2 üye faizin değişmemesi tarafında, 1 üye ise 75 baz puan faiz artışı tarafında oy kullandı (15.00). BoE’nin akabinde Avrupa Merkez Bankası(ECB) faiz kararı ekranlara düşecek. ECB, geçen yıl toplam 250 baz puan faiz artırdı (16.15).

ABD’nin sanayi dalının durumunu en uygun gösteren datalardan olan fabrika siparişleri açıklanacak.

3 Şubat Cuma TÜİK, 2023 yılının birinci enflasyon sayılarını açıklayacak. Tüketici fiyatları Aralık ayında yüzde 1,18 artışla 2022 yılını yüzde 64,27 düzeyinde tamamladı (10.00). TÜİK birebir saatte yurt içi üretici fiyatlarını da yayımlayacak. Üretici fiyatlarında en son artış oranı yüzde 97,72 düzeyinde oldu.

Avrupa’da günün birinci değerli verisi Fransa sanayi üretimi sayıları olacak.

Avrupa için hizmet kesimi PMI dataları Rusya ile başlayacak, İspanya, İtalya, Fransa, Almanya, Euro Bölgesi ve İngiltere ile devam edecek.

Birleşmiş Milletler Besin ve Tarım Örgütü(FAO), 2023 yılının birinci besin fiyatları değişimlerini açıklayacak (12.00).

Günün beklenen bilgilerinden biri de Euro Bölgesi üretici fiyatları olacak.

Günün beklenen verisi ABD’den gelecek; yılın birinci ayına ait iş gücü sayıları açıklanacak. ABD’de geçen yılın son ayında 223 bin istihdam yaratılırken, işsizlik oranı yüzde 3,5’e geriledi (15.30).

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir