‘Yakınlarını arayanlar DNA örneği versin’

6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki sarsıntılardan etkilenen 10 vilayette arama kurtarma çalışması sürerken, enkazdan çıkartılan ve kimlikleri saptanamayan cenazeler de Adana İsimli Tıp Kurumu’na getiriliyor. Kimliği muhakkak olmayan cenazelerden örnekler alınarak kayda geçilirken, şu ana kadar Adana İsimli Tıp Kurumu’nda kimliği belirli olmayan cenaze sayısı da 70’e ulaştı. Kurum takımları çabucak cenazelerden kan ve doku örnekleri almaya başlarken, 50 cenazenin süreçleri ise tamamlandı.

‘Kimliği muhakkak olmayan 70 kadar olgu var’

Adli Tıp Kurumu Adana Küme Lideri Prof. Dr. Necmi Çekin, yakınlarını arayanların kuruma gelerek DNA örneği vermesi gerektiğini söyledi. Yalnızca Adana’da değil tüm İsimli Tıp Kurumları’na örnek verilebileceğini belirten Çekin, çalışmalar hakkında şöyle dedi:

“Çevre vilayetlerden getirilen ve kendi vilayetimizde de azımsanmayacak kadar olgumuz oldu. Bunların Cumhuriyet savcılarımızla birlikte, sıhhat müdürlüğünün dayanağıyla muayeneleri yapıldı. Mevt sebepleri ve kimliklendirme, bu olgularda kimliklendirme daha çok değer kazanıyor. Zira beşerler cenazelerine, yakınlarına ulaşmak istiyor. Bu kapsamda İsimli Tıp Kurumu’nun yapılanması var. Biyoloji İhtisas Daireleri ve Acil DNA Üniteleri. Etrafımızda Gaziantep’te ve Diyarbakır’da Biyoloji İhtisas Dairemiz var. Bizim Adana Küme Başkanlığı’nda da Acil DNA Ünitesi var. Buralarda cenazelerden, cenaze yakınlarından alınan örneklerde DNA tahlilleri kimliklendirme emeliyle yapılıyor. Bu kapsamda birinci günden itibaren ünitemiz faal olarak çalışıyoruz. Ancak olgu sayısı fazla olduğu için hem etrafımızdaki Gaziantep ve Diyarbakır’daki yapılandırmayı göz önüne alarak olguların oraya yönlendirilmesi manasında başkanlığımız bir planlama yaptı. Biz bu planlama çerçevesinde yakın olduğu için birinci etapta bütün kimliği bilinmeyen olgularla ilgili örneklerimizi, bunlara ilişkin kan ve doku örneklerini teslim ettik. Onlar çalışmaya başladı. Bunlar çok süratli biçimde çalışılıp sisteme yüklenecek. Sisteme yüklendiğinde İsimli Tıp’ın yapılanması çerçevesinde tahliller nerede yapılırsa yapılsın sistem birbirini görüyor.

Bu kapsamda bize başvuran, yakınlarını arayan tüm olguların kanını biz burada alacağız. Gücümüzün yettiğini yapacağız, yük fazla geldiği anda çabucak etraftaki Biyoloji İhtisas Daireleri’ne bunları göndereceğiz. Çok uzamayan süreçte, yakınlarına ulaşmaları manasında gereken çalışmalar başladı, yapılıyor ve uzamayacaktır diye düşünüyorum. Cenazelerini bulamayan yakınları gelip bize, İsimli Tıp Ünitesi’nin olacağı her yere başvurabilir. Ben oğlumu arıyorum, ben kızımı arıyorum, cenazemi bulamadım diyebilir. Biz nasıl kimliği meçhul olgularımızı çalışıp sisteme yüklüyorsak bütün etrafımızdaki olguların da kan örnekleri sisteme yüklenecek. O yüzden cenazesini bulamayan, arayan bireyler bize başvursun. Bize başvuran olgularla ilgili olarak 50’ye yakın olgu sonuçlandırdık. Bizim Adana bölgesindeki muayeneleri yapan 800 tane civarında olgu var. Kimliği aşikâr olmayan 70 kadar olgu var şu an elimizde. O yüzden bizim olgumuz hudutlu fakat öbür yerlerde çok olgu olduğu için bir an evvel sisteme yüklenmeleri gerekiyor. Başkanlığımız bu tarafta çok süratli hareket ediyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir